Transakcja została sfinansowana w głównej mierze ze środków własnych spółki, także tych pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji obligacji oraz emisji dostępnej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Enea w szerokim zakresie współpracuje z BGK, zarówno w zakresie programów emisji obligacji, jak i przy realizowaniu transakcji rynku finansowego, w szczególności w zakresie zabezpieczania ryzyka stopy procentowej – czytamy w komunikacie spółki.

Enea: emisje obligacji

Tylko w ostatnich latach spółka Enea skorzystała z dwóch programów emisji obligacji. W maju 2014 r. zawarła z BGK umowę dotyczącą Programu Emisji Obligacji do kwoty 1 mld zł, a w grudniu 2015 r. drugą do kwoty 700 mln zł w grudniu 2015 r. Środki w ramach tych umów posłużyły m.in. do nabycia akcji LW Bogdanka, jak również finansowania innych inwestycji grupy, do których zalicza się także nabycie akcji ENGIE Energia Polska S.A.

Zgodnie ze strategią realizujemy ambitny program inwestycyjny, finansujemy go ze środków własnych, ale również m.in. z pieniędzy pozyskanych w ramach współpracy z BGK. Nabywając 100% akcji ENGIE Energia Polska, spółki, do której należy Elektrownia Połaniec, staliśmy się drugim, największym wytwórcą energii w Polsce. Wszystkie inwestycje, które finansujemy we współpracy z BGK wpływają więc nie tylko na rozwój grupy, ale także na bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedział Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.

Przeczytaj także: "Węgry mogą już budować elektrownię jądrową"