Badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone są w dwóch lokalizacjach: „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec”, położonych w gminach Choczewo, Krokowa i Gniewino (woj. pomorskie). Ich zakończenie zaplanowane zostało na pierwszą połowę 2020 r.

Jaki jest cel badań?

Celem badań środowiskowych jest określenie wpływu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na środowisko nie tylko na etapie przygotowania do jej realizacji oraz budowy, ale także potem, podczas jej eksploatacji oraz likwidacji.

Przedmiotem badań lokalizacyjnych jest uzyskanie danych do przeprowadzenia oceny terenu z punktu widzenia przydatności dla posadowienia elektrowni jądrowej, w tym weryfikacja czynników wykluczających możliwość uznania terenu za spełniający wymogi bezpieczeństwa jądrowego (występowanie tzw. wady zasadniczej) – czytamy w komunikacie spółki.

Na skutek przeprowadzonych badań sporządzony zostanie model strukturalno-tektoniczny terenu. Wykonane zostaną również analizy prawdopodobieństwa wystąpienia trzęsień ziemi na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino.

Kto prowadzi badania?

Za realizację prac badawczych odpowiedzialna jest PGE EJ 1, która badania prowadzi przy udziale spółki wykonawczej ELBIS, która wchodzi w skład GK PGE.

Czy budowa elektrowni jądrowej dojdzie do skutku?

Zgodnie z informacjami spółki PGE EJ 1, decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce zostanie podjęta w porozumieniem resortu energii. Ma zapaść  najpóźniej do końca 2017 r.

Przeczytaj również: "50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]"