Zgodnie z informacjami resortu energii decyzja o budowie w Polsce elektrowni jądrowej zapadnie w najbliższym czasie.
Fot. Shutterstock
Koreańska spółka Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) bez żadnych opóźnień buduje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kolejne bloki elektrowni jądrowej. 1 MW zainstalowanej mocy będzie kosztować nie więcej niż 3,2 mln EUR i pozostanie do dyspozycji przez co najmniej 90% czasu w roku, przez ponad pół wieku. Przykład ten pokazuje, jak umiarkowane koszty ma sprawnie realizowana inwestycja w elektrownię jądrową – podkreślił wiceminister energii Andrzej Piotrowski.
Zagraniczne przykłady
Na temat budowy elektrowni jądrowych przedstawiciele polskiego resortu energii rozmawiali podczas spotkania z wiceministrem ds. energii i zasobów naturalnych Korei Południowej oraz przedstawicielami koreańskiego przemysłu jądrowego. Proces budowy omówiony został na konkretnym przykładzie – budowanej przez KHNP elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Budowa pierwszego bloku rozpoczęła się tam w 2012 r. (umowę z wykonawcą popisano w 2009 r.), a jej zakończenie zaplanowane zostało na 2020 r.
Elektrownia, bazująca na koreańskiej wersji rozwojowej reaktora PWR firmy Westinghouse, składająca się z 4 bloków o całkowitej mocy 5,6 GW, będzie kosztować 20 mld USD w formule EPC – powiedział Andrzej Piotrowski. Zaprezentowane nam koszty pokazują, jak zmniejszają się koszty budowy elektrowni jądrowych na świecie i czas, w jakim może zostać ona oddana do użytku. W tym konkretnym przypadku to niewiele ponad 5 lat – dodał.
Koszty budowy elektrowni jądrowej
W przeliczeniu na nominalny blok 1000 MW, koszt realizacji szacuje się na około 13,6 mld zł. Jak poinformował resort energii, przez KHNP bloku 1400 MW pochłania zaledwie 62 miesiące od czasu pierwszej betonowej wylewki.
Przeczytaj również: "Elektrownia jądrowa będzie Polsce niezbędna"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.