Jeśli chodzi o renowację przewodów przy pomocy technologii CIPP (ang. Cured in Place Pipe), polscy inwestorzy i wykonawcy mają już sporo doświadczeń - jednak także „trudnych”. A to jest wypadkowa faktu, że w naszym kraju brakuje dobrych wytycznych dotyczących przygotowania oraz odbioru takich inwestycji.

W Gdańsku, gdzie odbędzie się konferencja, dr inż. Dariusz Zwierzchowski wyjaśni, jakie taka sytuacja stwarza ryzyko dla inwestorów. Częścią wystąpienia będzie też przypomnienie podstawowych aspektów technicznych związanych z materiałami i technologią CIPP oraz wyjaśnienie możliwych kontrolnych procedur.

Dr inż. Zwierzchowski był już gościem I Konferencji  „CIPP Technology Days”, kiedy to rozmawiano m.in. o kwestiach związanych z kontrolą jakości tego typu prac. Odbiór robót renowacyjnych ma istotne znaczenie zarówno z punktu widzenia wykonawcy, jak i inwestora. Stanowi kluczowy moment dla rozliczenia wykonanych prac remontowych. Wymagania odnoszące się do odbiorów zawarte są w Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Renowacyjnych, stanowiącej element dokumentacji projektowej. Ponieważ z chwilą odbioru prac wykonawca ma prawo żądać od inwestora należnego wynagrodzenia, natomiast na inwestora przechodzi ryzyko związane z utrzymaniem wyremontowanego obiektu, bardzo ważne jest prawidłowe dokonanie czynności odbiorowych – powiedział dr inż. Dariusz Zwierzchowski.


Ponadto w trakcie najbliższego wydarzenia omówione zostaną doświadczenia m.in. niemieckiego Instytutu IKT (Institute for Underground Infrastructure gGmbH) w tym zakresie.

II Konferencję „CIPP Technology Days” w dniach 11–12 stycznia 2018 r. zorganizuje Wydawnictwo INŻYNIERIA. Zapraszamy do udziału!

Przeczytaj także: Światowy lider Sponsorem Srebrnym „CIPP Technology Days”