Muszyna to niewielka miejscowość w woj. małopolskim (powiat nowosądecki), położona u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Muszynka i Szczawnik. Posiada status miejscowości uzdrowiskowej ze względu na występujące tam liczne rozlewnie i pijalnie wód mineralnych. Wraz z sąsiednimi miejscowościami – Szczawnikiem i Złockiem, oferuje usługi uzdrowiskowe w licznych sanatoriach, ośrodkach wczasowych i hotelach, co wiąże się ze stałym ruchem turystycznym, bez względu na porę roku. Prowadzenie jakichkolwiek prac budowlanych w warunkach, gdzie przede wszystkim liczy się spokój przyjeżdżających z całego kraju i z zagranicy kuracjuszy czy turystów, nie jest łatwe, jednak, w zależności od potrzeb, można wybrać takie rozwiązania, które będą najmniej uciążliwe zarówno dla mieszkańców czy przyjezdnych, jak i przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, lokalne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., przygotowując się do realizacji projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta i Gminy uzdrowiskowej Muszyna”, postanowiło postawić na technologie bezwykopowe w tak dużym zakresie, w jakim jest to możliwie.
Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Muszynie z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych. Fot. BLEJKAN S.A.
- W Muszynie trwa bezwykopowa renowacja kanalizacji z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych (Compact Pipe i Omega Liner)
- Prace realizuje konsorcjum firm, którego liderem jest BLEJKAN S.A.
- Wartość kontraktu modernizacyjnego, kompleksowo obejmującego większą część sieci kanalizacyjnej w Gminie Muszyna, wynosi ponad 15 mln zł brutto
- Realizacja kontraktu przypada na okres od 16 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2019 r.
Modernizacja kanalizacji za ponad 15 mln zł
Projekt, o którym mowa, kompleksowo obejmuje większą część sieci kanalizacyjnej w Gminie Muszyna – polega na remoncie i wymianie odcinków sieci wraz z przyłączami w Muszynie oraz w miejscowościach: Powroźnik, Złockie i Szczawnik na długości wynoszącej łącznie około 21 km. Średnice przewodów (posadowionych na głębokości od 1,5 do 5 m) przeznaczonych do modernizacji są zróżnicowane i zawierają się w przedziale od 200 do 500 mm. Kontrakt na wykonanie tych prac zlecono na podstawie przetargu konsorcjum firm: BLEJKAN S.A. (lider), Terlan sp. z o.o. i Infra S.A. (partnerzy). Wartość umowy to ponad 15,7 mln zł brutto, a czas realizacji przedsięwzięcia zawiera się pomiędzy 16 lipca 2017 r. a 31 grudnia 2019 r.
Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Muszynie z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych. Fot. BLEJKAN S.A.
Rury ciasno pasowane – Muszyna bezwykopowo modernizuje sieć kanalizacyjną
Zlecenie jest realizowane zgodnie z projektem przygotowanym przez zamawiającego. Obejmuje wykonanie remontu sieci kanalizacji sanitarnej metodą bezwykopową w technologii rur ciasno pasowanych (Compact Pipe i Omega Liner), co polega na wprowadzeniu do poddanego renowacji kanału nowej rury polietylenowej (CP) lub ze zmodyfikowanego polichlorku winylu (OL), która po zamontowaniu przejmuje funkcje istniejącego rurociągu. Aby możliwe było wprowadzenie nowej rury do kanału, jej kształt jest fabrycznie zmieniony z kołowego na kształt zbliżony do litery C. Następnie, po wciągnięciu i umieszczeniu w miejscu docelowym, jest ona podgrzewana przy użyciu pary wodnej, a dzięki tzw. pamięci kształtu wraca do swojego pierwotnego przekroju.
Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Muszynie z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych. Fot. BLEJKAN S.A.
Nie wszędzie jednak możliwe jest zastosowanie takiego rozwiązania, co ściśle wiąże się ze stanem infrastruktury. W miejscach, gdzie kanał nie nadaje się do renowacji metodą ciasno pasowaną, przewidziano zastosowanie modułów rurowych instalowanych metodą krakingu – tłumaczy kierownik projektu, Gabriel Benisz z firmy BLEJKAN S.A. Z kolei przyłącza zostaną wykonane metodą tradycyjną. Do wymiany przewidziano też studnie kanalizacyjne w miejscach wprowadzania rury ciasno pasowanej. Ponadto studnie pośrednie będą wymieniane na studnie systemowe DN600 lub DN425 – zostaną one zamontowane w istniejących studniach DN1200. Renowacja części z nich odbędzie się z wykorzystaniem preparatów chemii budowlanej – dodaje.
Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Muszynie z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych. Fot. BLEJKAN S.A.
Specyfika Gminy Muszyna oraz prowadzone na jej terenie inne prace budowlane powodują, że na etapie realizacji pojawiają się trudności związane m.in. z uzgodnieniami w celu zapewnienia płynności ruchu oraz zachowania walorów uzdrowiskowych podczas sezonu turystycznego.
Modernizacja kanalizacji odbywa się w oparciu o projekt, który został wykonawcy przekazany przez zamawiającego. Wymaga on jednak wielu korekt. Jak mówi Gabriel Benisz, podczas weryfikacji przebiegu kanałów odkryto wiele rozbieżności w stosunku do projektu. Spowodowało to konieczność modyfikacji zarówno założonych dla danych odcinków technologii, jak i zakresu zastosowania chemii budowlanej w przypadku studni. Ponadto wykonawca zlecił także projekt zamienny dla przejścia pod potokiem Szczawnik ze względu na brak możliwości przeprowadzenia prac w technologii, jaką pierwotnie wybrano.
Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Muszynie z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych. Fot. BLEJKAN S.A.
Do zakończenia projektu pozostało jeszcze blisko pół roku. Na budowie zaangażowanych jest około 30 osób. Sprzęt, jaki ekipy wykorzystują do prac, to m.in. zestaw do montażu rury Compact Pipe, zestaw do montażu Omega Liner, wozy ciśnieniowe, kamery i frezy. Obecnie poziom zaawansowania przedsięwzięcia wynosi 70%, a wykonawca przewiduje, że wszystkie prace zostaną sfinalizowane do 31.12.2019 r.
Bezwykopowa renowacja kanalizacji w Muszynie z wykorzystaniem rur ciasno pasowanych. Fot. BLEJKAN S.A.
BLEJKAN S.A. to lider rynku renowacyjnego w Polsce. Jest wykonawcą w zakresie modernizacji przewodów podziemnych, a do prac stosuje różnorodne technologie bezwykopowe. Kontrakty realizuje zarówno w kraju, jak i poza Polską. W Niemczech oraz w Rumunii funkcjonują spółki-córki – BLEJKAN GmbH oraz BLEJKAN Construct SRL, które odpowiadają za roboty na rynkach lokalnych. Do Grupy BLEJKAN należą też inne spółki z rynku renowacyjnego, m.in. Mazur sp. z o.o. i MD Renova sp. z o.o. Posiadając pakiet udziałów w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych „ABIKORP” sp. z o.o., BLEJKAN może także realizować zadania polegające na budowie rurociągów w technologii mikrotunelowania oraz w technologii hybrydowej, będącej połączeniem techniki HDD oraz mikrotunelowania.
Przeczytaj także: Renowacja kanału sanitarnego rękawem termoutwardzalnym w Swarzędzu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.