Tyska oczyszczalnia jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią w Polsce. Jako jedna z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu na taką skalę.
Fot. Mostostal Warszawa
W Wodnym Parku Tychy prace budowlane weszły w decydującą fazę. Bryła głównego obiektu została zamknięta, na ukończeniu jest montaż zewnętrznej elewacji Chameleon Rockpanel. Zakończono również zasadnicze prace przy najdłuższym rurociągu biogazu w Polsce.
Tyski Aquapark ma być również pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który będzie samowystarczalny energetycznie.
Do produkcji energii elektrycznej i ciepła w Parku Wodnym wykorzystywany będzie biogaz powstający w Oczyszczalni Ścieków w Tychach. Eksperci wyliczyli, że taki sposób zaopatrzenia obiektu w energię da oszczędności rzędu kilku mln zł rocznie.
Supernowoczesny rurociąg i ogrzewanie
Już niedługo ciepło będzie się rozchodziło po budynku z własnej bioelektrociepłowni, wyposażonej w dwa generatory o mocy elektrycznej 400 kW każdy oraz kocioł do produkcji ciepła. Zasilane biogazem, który popłynie z tyskiej oczyszczalni ścieków największym w Polsce tego typu rurociągiem. Właśnie zakończono jego budowę.
- Osiem miesięcy trwała budowa sześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy z naszą tyską oczyszczalnią. Teraz już tylko pozostają odbiory końcowe i za kilka tygodni do naszego parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. – Będzie to pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłem energii – podsumowuje.
Tyska oczyszczalnia jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią w Polsce i jako jedna z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu na taką skalę.
Nowy rurociąg to również pierwsze w Polsce wdrożenie technologii 3L Leak Control w przesyle biogazu, pozwalająca na natychmiastowe wykrywanie uszkodzeń dzięki stałemu monitorowaniu procesów zachodzących w sieci przesyłowej. Inteligentny system raportujący stan techniczny rur i przewodów, umożliwi szybkie i dokładne sygnalizowanie awarii. Możliwe będzie także równoczesne przesyłane biogazu oraz danych w dwóch równoległych przewodach światłowodowych.
Większość prac budowlanych jest już na ukończeniu.
Powierzchnia użytkowa budowli wyniesie 16 tys. m²., z czego 1,7 tys. m² to powierzchnia basenów (400 m² to baseny zewnętrzne). W obiekcie, oprócz strefy basenowej, rekreacyjnej i sportowej, znajdzie się też unikatowe centrum edukacyjne, obrazujące właściwości wody.
Wykonawcą jest Mostostal Warszawa SA, który podpisał umowę z inwestorem, Regionalnym Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
Wartość kontraktu wynosi 114 611 400 zł brutto.
Wodny Park Tychy zostanie otwarty na przełomie III i IV kwartału 2017 r.
Zobacz galerię zdjęć >>>
Powstaje pierwszy w Polsce aquapark zasilany biogazem z oczyszczalni ścieków. Fot.parkwodnytychy.pl
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.