Prof. Kuś przypomniał, że obecnie obserwujemy zdecydowanie malejące wartości wskaźników intensywności uszkodzeń sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, rejestrujemy mniejsze wskaźniki strat wody, korzystamy z modeli obliczeniowych i symulacyjnych.

Możemy m.in. zarządzać stratami wody i ciśnieniem, jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym wody, bezpieczeństwem zbiorowego zaopatrzenia w wodę. A co branżę czeka w niedalekiej przyszłości?

- Należy oczekiwać, że sieci wodociągowe i kanalizacyjne zostaną zaliczone do sieci inteligentnych, podobnie jak gazowe i energetyczne. Innowacyjne zarządzanie sieciami przyniesie korzyści ekonomiczne w zakresie bieżącej eksploatacji i umożliwi optymalne planowanie inwestycji - zwrócił uwagę profesor. 

W Krynicy Zdroju odbywa się jubileuszowa, XX Konferencja „Hydroprezentacje”. Sympozjum jest organizowane od 1998 r. - Udało nam się policzyć, że ktoś, kto był na wszystkich edycjach, spędził z nami dwa miesiące, czyli tyle, co na wakacjach szkolnych - powiedziała Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik Katowickich Wodociągach, jednego z organizatorów. 

Z tym, że wakacje to nie były, bo jak przypominał prof. Kuś, który od samego początku jest związany z „Hydroprezentacjami”, w tym czasie wygłoszono około 400 referatów.

„Hydroprezentacje 2017” potrwają do piątku. Wydawnictwo Inżynieria jest partnerem medialnym wydarzenia. Niektóre z tematów poruszanych poczas spotkania w Krynicy będą omawiane na organizowanej przez Wydawnictwo w dniach 13-14 września w zakopiańskim Hotelu Belvedere II Konferencji "Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi" (GWOR). Szczególna uwaga zostanie poświęcona zmianom w nowym prawie wodnym, w ramach którego zawierają się takie zagadnienia, jak m.in. wody opadowe, wody roztopowe, odwadnianie, retencjowanie wód. Dowiedz się więcej i skorzystaj z rejestracji online - zapraszamy!

Przeczytaj także: wody opadowe i roztopowe. Jak nimi gospodarować?