Senatorowie zgodzili się na wprowadzenie poprawek wniesionych przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS), w większości dotyczących opłat za wodę, odrzucili natomiast projekt wyboru władz nowej, wprowadzanej przez ustawę instytucji "Wód Polskich", w drodze konkursu. Zgodnie z projektem, władze te będą wybierane przez ministra środowiska.

"Wody Polskie" mają być instytucją odpowiadającą za prowadzenie inwestycji związanych z zasobami wodnymi oraz za odpowiednie zarządzanie tymi zasobami. 

Jak podkreślił wiceminister środowiska, Mariusz Gajda, najważniejszą poprawką włączoną do tekstu Prawa wodnego jest zapis o tym, że:

wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków określonych na rok 2018 i 2019.

Wprowadzono też poprawkę mówiącą o obniżeniu maksymalnej opłaty, jaką można pobierać za dostarczenie mieszkańcom wody przeznaczonej do spożycia. Górne granice opłat wyniosą 0,30 gr, 0,2 gr i 0,15 gr za m3.

Senat zaproponował również zwolnienie z opłaty rocznej gruntów pokrytych wodami, które znajdują się w użytkowaniu jednostek samorządu terytorialnego i są przekazywane np. klubom sportowym czy np. wędkarzom-amatorom. Będzie to możliwe, o ile odpowiednia infrastruktura (taka jak pomosty) będzie ogólnodostępna i bezpłatna.

Zadecydowano również o tym, by maksymalnie zredukować opłaty do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarczych.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie finansowany budżet "Wód Polskich", który ma sięgać kilku miliardów złotych rocznie.

Wszystkie informacje na temat Prawa wodnego


Przeczytaj także: Mostostal Warszawa zmodernizuje oczyszczalnię w Otwocku