Prawo wodne jest jednym wielkim wyzwaniem dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. A największe wyzwania są przed nami. Przed nami bowiem kolejne nowelizacje m.in. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Resort zapowiada również powołanie regulatora cen – powiedziała Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczy „Wodociągi Polskie”.
Od lewej: Dorota Jakuta -prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", dr Jędrzej Bujny - Sójka Maciak Mataczyński Adwokaci sp.k., Paweł Kośmider - prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. inzynieria.com
Wśród najważniejszych zmian związanych z wejściem w życie nowego prawa wodnego Dorota Jakuta wymieniła powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także zmianę finansowania. Otóż od wejścia w życie ustawy opłaty za pobór wód będą przed przedsiębiorstwa wod-kan odprowadzane do Wód Polskich, z kolei te za ścieki w 90% trafią do NFOŚiGW, a 10% do Wód Polskich.
To, co dla nas najważniejsze, to przekazanie kompetencji w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków ministrowi właściwemu ds. gospodarowania wodami (taki minister został powołany ustawą Prawo wodne). Następuje zmiana systemowa finansowania gospodarki wodnej. Wprowadza się pojęcie usług wodnych i opłat za nie – mówiła Dorota Jakuta.
Prawo wodne wprowadza także opłaty stałe i zmienne. Duże zmiany nastąpiły w kwestii reglamentacji korzystania z wód, które przybrały postać tzw. zgody wodnoprawnej. Następuje także zmiana kształtu systemu ustanawiania stref ochronnych.
Co istotne, wody opadowe i roztopowe na mocy nowego prawa wodnego wycięte zostały spod reżimu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
W Zakopanem ruszyła konferencja nt. wód opadowych - czytaj więcej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.