Sytuacja jest pod kontrolą

Wrocław na tle innych aglomeracji wypada lepiej – zauważa Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego w odpowiedzi na nasze zapytanie, dodając: Jednocześnie, należy zwrócić uwagę na brak przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnychZarządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 września 1995 r. w sprawie zasad zapewnienia funkcjonowania publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych utraciło moc 30 marca 2001 r.

Przedstawiciele DUW zapewniają, że wnioski przedstawione przez NIK są realizowane w ramach nadzoru nad realizacją zadań przez Szefów Obrony Cywilnej Powiatów i egzekwowane w okresie sprawozdawczym na bieżąco. Jednocześnie urząd zwraca uwagę, iż zbiorowe zaopatrzenie w wodę jest zadaniem własnym gminy, dlatego pytania o gotowość Wrocławia i okolicznych gmin do zagwarantowania dostaw wody na wypadek sytuacji kryzysowej powinny być kierowane do właściwych organów administracji samorządowej, tj. w tym wypadku wrocławskiego UM oraz MPWiK.


Zalecenia pokontrolne wykonane

Te podmioty w reakcji na raport wskazują natomiast, iż nie ma powodu do niepokoju, bo dotychczasowe zdarzenia kryzysowe nie skutkowały poważnymi problemami z dostawą wody dla mieszkańców miasta i sąsiednich gmin.

Jako spółka dokładamy wszelkich starań, by w przypadku sytuacji kryzysowych, o ile skala zjawiska na to pozwala, dostarczać wodę mieszkańcom Wrocławia. W 2010 r., kiedy w czasie powodzi część miasta znalazła się pod wodą, spółce udało się bez większych zakłóceń dostarczać wodę do wszystkich mieszkańców miasta – przypomina Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Analogiczny argument podaje Małgorzata Szafran z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu, zapewniając, że Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, który odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia jest w stałym kontakcie z MPWiK.

Rzecznik MPWiK zauważa, że zalecenia NIK dotyczyły głównie aktualizacji zapisów w dokumentacji spółki w zakresie dostaw wody w przypadku sytuacji kryzysowych oraz ochrony infrastruktury krytycznej. MPWiK zrealizowało już zalecenia pokontrolne. Powołany został m.in. zespół bezpieczeństwa – dodaje Jankowski.

NIK w dokumencie pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę dużych aglomeracji miejskich na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych” wskazuje, że kontrolowane aglomeracje – Wrocław, Poznań, Katowice i Łódź – nie są dostatecznie przygotowane na sytuacje kryzysowe. W przypadku wystąpienia awarii, skażenia bądź ataku terrorystycznego mieszkańcy miast i okolicznych gmin mogą nie tylko utracić dostęp do wody pitnej, ale i nie zostanie im ona dowieziona z powodu braku odpowiednich środków transportu.

Przeczytaj także: Woda w Gliwicach chroniona przez atakiem terrorystycznym