Jak przypomina biuro prasowe urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego, według danych Głównego Urzędu Statystycznego - w gminie Czorsztyn w 2015 r. dostępu do wodociągów nie miał co czwarty mieszkaniec.

Budowa wspomnianych przepompowni oraz stacji uzdatniania wody oznacza powstanie jeszcze m.in. studni głębinowej (90 m), instalacji wodociągowej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Przeprowadzenie wszystkich prac ma potrwać nieco ponad rok i kosztować 2,23 mln zł - z tej kwoty 1,54 mln zł to unijne dofinansowanie. Dzięki temu z ulepszonego zaopatrzenia w wodę skorzysta niemal 2 tys. osób.

 

Ziemia czorsztyńska to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Małopolski. Liczne szlaki turystyczne i trasy narciarskie z widokami na Pieniny czy Gorce, przystanie kajakowe oraz możliwość uprawiania sportów ekstremalnych to tylko niektóre atrakcje, jakie przyciągają tutaj turystów z całej Polski. Dzięki budowie przepompowni i stacji uzdatniania wody nie tylko zapewnimy mieszkańcom dostęp do najwyższej jakości wody, ale też zadbamy o to, co na tej ziemi najcenniejsze, czyli jej bogatą i wyjątkową przyrodę - mówi, cytowany w komunikacie, Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik na Dunajcu, powstały przez zbudowanie w Niedzicy ziemnej zapory wodnej położonej na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Co ciekawe, wspomniana wieś Maniowy została przeniesiona w całości z dna tego jeziora, bo po jego powstaniu stare Maniowy znalazły się w całości pod wodą.

Zobacz także: TOP 10 sztucznych zbiorników w Polsce