Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A. (RPWiK) podsumowało ubiegły rok i przedstawiło plan inwestycyjny na rok 2018. Do tej pory udało się wymienić blisko 22 km fragmentów sieci wodociągowej w 164 ulicach na terenie trzech obsługiwanych przez firmę gmin. Wartość tej inwestycji to ponad 8 mln zł. Podobny budżet przewidziano na realizacje tegorocznych przedsięwzięć, spośród których najważniejsze dotyczy przebudowy potężnej magistrali wodociągowej w Bieruniu, która dostarcza wodę do całej gminy.
Tychy inwestują w wodociągi. Fot. RPWiK
Inwestycja ta jest dla tyskiego przedsiębiorstwa wod-kan sporym wyzwaniem, ponieważ na terenie, przez który poprowadzona jest magistrala, w średniowieczu znajdowała się osada. Budowa nowych fragmentów sieci jest więc realizowana pod nadzorem archeologa. Spore przedsięwzięcie przeprowadzone będzie także w samych Tychach, gdzie w ulicy Mikołowskiej przebudowana zostanie sieć wodociągowa. Inwestycja ta jest aktualnie na końcowym etapie przygotowawczym. Ponadto w mieście wymienione zostaną fragmenty sieci w 12 ulicach oraz rury tworzące sieć azbestowo-cementową w kolejnych 13 ulicach. Prace odbywać się będą także w Brzeszczach, Łaziskach Górnych oraz gminach Wyry, Kobiór, Lędziny i Bojszowy.
To kolejny etap inwestycji poczynionych w 2017 r, gdy zmodernizowano m.in. odcinki tyskiej sieci wodociągowej podłączonej do Parku Wodnego i rzutującej na prawidłowe funkcjonowanie tego obiektu, a także wiele innych fragmentów sieci – w Tychach i okolicznych gminach.
Jedną z najtrudniejszych inwestycji była wymiana odcinków sieci wodociągowej w ul. św. Wojciecha w Brzeszczach. Wodociąg przebiega pod nasypem kolejowym. Pracownicy zmagali się tam ze znacznym poziomem wód gruntowych. Dzięki współpracy z gminą udało się jednak sprawnie wykonać zadanie – mówi Dorota Kowalska, kierownik działu inwestycji i funduszy pomocowych RPWiK w Tychach.
Większość prac w Brzeszczach prowadzona była z wykorzystaniem technologii bezwykopowych – tak aby nie uszkodzić nawierzchni dróg oraz chodników i nie utrudnić ruchu pojazdów i pieszych na terenie sąsiadującym z placem budowy.
Prace związane z modernizacją wodociągów i kanalizacji są pracami ziemnymi, a takie z reguły powodują utrudnienia i są czasochłonne. Dlatego staramy się stosować takie technologie, które ograniczają uciążliwości i pozwalają na wykonywanie prac w dużej mierze bez przerywania dostaw wody do odbiorców – dodaje Krzysztof Zalwowski, prezes tyskiego RPWiK.
Tyskie Wodociągi obsługują ponad 37 tys. przyłączy wodociągowych w sześciu miastach: Bieruniu, Brzeszczach, Lędzinach, Łaziskach Górnych, Orzeszu i Tychach, a także w trzech gminach: Bojszowy, Kobiór oraz Wyry. Łącznie dostarczają wodę do około 250 tys. mieszkańców.
Przeczytaj także: Rewitalizacja linii kolejowej w kierunku Katowic. Kolejarze odciążą trasę Tychy–Będzin
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.