W ciągu czterech najbliższych lat w Bydgoszczy zmodernizowanych zostanie 90 km kanalizacji deszczowej. Do tego powstanie 14 km tego typu sieci oraz m.in. zbiorniki retencyjne na 37 tys. m3 wody czy instalacje do nawadniania terenów zielonych. W związku z, jak czytamy w komunikacie, największym projektem „deszczówkowym” w Polsce, spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (MWiK) opracowała katalog rozwiązań technicznych, który ma zachęcać do oszczędzania wody deszczowej.
Bydgoszcz: rewolucja w korzystaniu z deszczówki. Fot. Lillaby/Pixabay
W trakcie konferencji zorganizowanej w bydgoskim magistracie przypomniano, że zgodnie z nową unijną dyrektywą wodną docelowo korzystanie z infrastruktury odpływowej na deszczówkę ma być płatne.
Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, gromadzenie wody deszczowej jest rozwiązaniem ekonomicznie korzystnym: właściciel nie płaci tzw. opłaty deszczówkowej, a z drugiej strony zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wodę, którą wykorzystać może np. do podlewania ogródka czy utrzymania zieleni – napisano.
Wspomniany katalog ma być dostępny online dla wszystkich użytkowników i właścicieli nieruchomości, którzy będą chcieli wprowadzić proekologiczne rozwiązania dotyczące wody deszczowej.
Z przykładowymi rozwiązaniami można zapoznać się tutaj.
Jak poinformowano, spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy to największy beneficjent środków unijnych przeznaczonych na inwestycje związane z zagospodarowaniem wód opadowych na terenach miejskich. Wart 220 mln zł projekt dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych uzyskał 130 mln zł dofinansowania.
Źródło: MWiK w Bydgoszczy
MWiK w Bydgoszczy zarządza 587 km kanalizacji deszczowej.
Przeczytaj także: Co tak naprawdę znajduje się w deszczówce?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.