Praktycznie od początku wieku inwestujemy, z wykorzystaniem unijnego wsparcia, w rozbudowę i modernizację tej infrastruktury. Modernizacja oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody nad jeziorem Krzywym, budowa dziesiątków kilometrów sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, suszarni i spalarni odpadów ściekowych to najważniejsze zadania zrealizowane w tym czasie. Teraz czas na kolejne – mówi, cytowany w komunikacie, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.


W ramach bieżącego projektu w Olsztynie wybudowane zostaną kolektor sanitarny i sieć kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 3,8 km. Do tego na terenie Olsztyna oraz gminy Dywity powstanie 10,5 km sieci wodociągowej. Z kolei tylko na terenie gminy Dywity odbędzie się przebudowa 2 km sieci wodociągowej, a w Olsztynie renowacja 250 m kanalizacji sanitarnej.

Ponadto zaplanowano także m.in. wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi, rozbudowę stacji uzdatniania wody w Sząbruku (gmina Gietrzwałd) oraz budowę punktu zrzutu nieczystości w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Łyna w Olsztynie.

Interesuje nas doskonałej jakości woda z Olsztyna. Nie chcemy remontować naszych starych ujęć, a że przybywa nam z roku na rok mieszkańców, stąd taka inwestycja – mówi wójt gminy Dywity Jacek Szydło.

Realizacja całego planu ma kosztować 80 mln zł, z czego 41,5 mln to wsparcie unijne. Wszystko ma być gotowe do końca 2020 r.

Zobacz także: BLEJKAN w Krakowie. Renowacja syfonu pod Wisłą w technologii CIPP