Wykłady, panele i dyskusje – tak w skrócie wyglądało V Forum Ochrony Środowiska, które w dniach 15–16 kwietnia br. odbyło się w Warszawie. Udział w nim wzięli głównie przedstawiciele sektora komunalnego, zwłaszcza z branży wodno-kanalizacyjnej, oraz m.in. reprezentanci przedsiębiorstw związanych z tym sektorem, naukowcy czy przedstawiciele mediów.
V Forum Ochrony Środowiska. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Pierwszy z konferencyjnych dni poświęcono na rozmowy o gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ). Na konkretnych przykładach pokazywano, w jaki sposób można zminimalizować zużycie surowców i wielkość odpadów oraz utratę energii poprzez organizowanie zamkniętej pętli procesów, w których odpady z jednych surowców, są wykorzystywane w kolejnych czynnościach.
O GOZ, pod kątem dzisiejszej konieczności czy jednak wyzwania na jutro, mówił Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Z kolei „mapę drogową” GOZ w Polsce opisał Jan Filip Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. O tego typu doświadczeniach opowiadali też m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, czy Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów S.A. Ten ostatni mówił o wykorzystaniu ścieków oczyszczonych do chłodzenia urządzeń elektrociepłowni. Z kolei to, dlaczego nowoczesna oczyszczalnia ścieków powinna wdrażać gospodarkę o obiegu zamkniętym, tłumaczyła dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł z Politechniki Warszawskiej.
Europejskie przykłady GOZ podawał Bruno Tisserand, prezydent EurEau (ang. European Federation of National Associations of Water Services), a zawisłości związane ze szwedzkimi doświadczeniami w tym zakresie wyjaśniał Daniel Larsson z ambasady Szwecji.
Pierwszy dzień Forum zakończono spektaklem oraz uroczystym bankietem w Teatrze Capitol.
Hasłem drugiego dnia konferencji było „Nowoczesne przedsiębiorstwo WOD-KAN 5.0”. Skąd takie hasło? Stąd, że wszystkie założenia, które wynikały z rewolucji 4.0, mamy już za sobą, przed nami już tylko wyzwania przyszłości. A stać nas na wiele – mówiła Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP), organizatora Forum.
Z kolei dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów i jednocześnie przewodniczący Rady IGWP, przypomniał, że w trakcie ostatnich kilkunastu lat polskie przedsiębiorstwa wod-kan przeszły prawdziwą rewolucję. W tej chwili to w Polsce jest centrum wiedzy na temat wodociągów i kanalizacji w Europie. Kiedyś jeździliśmy do krajów zachodnich, żeby nauczyć się czegoś. Dzisiaj bardzo często to do nas przyjeżdżają przedstawiciele firm zachodnich, żeby zobaczyć, jak to u nas działa. Innowacje, nowe instalacje, nowe rozwiązania… To wszystko mamy w Polsce na naprawdę światowym poziomie – stwierdził Tadeusz Rzepecki.
To, na czym polega zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem wod-kan, tłumaczył Józef Natonek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jaworznie. Innym z prelegentów był m.in. Piotr Ziętara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa i Kanalizacji S.A. w Krakowie, który mówił o potrzebie współpracy tego typu firm ze światem nauki. O współpracy przemysłu z ośrodkami naukowymi mówił też Paweł Pill z Uponor Infra sp. z o.o., na przykładzie kooperacji tej firmy z Politechniką Rzeszowską.
V Forum Ochrony Środowiska – zobacz zdjęcia
Myślę, że teraz, po tych prezentacjach, macie Państwo przekonanie, że nasze przedsiębiorstwa są absolutnie nowoczesne, że mamy świadomość swoich wzywań, zmieniających się warunków, że stawiamy na kompetencje, i to nie tylko menedżerów. Współpracujemy ze światem nauki, korzystamy z programów unijnych, ważna jest dla nas społeczna odpowiedzialność biznesu. Mnie, jako prezesowi Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, pozostaje trzymać za Państwa kciuki i życzyć sukcesów każdej firmie wodociagowo-kanalizacyjnej – powiedziała na koniec drugiego dnia wydarzenia Dorota Jakuta, zapraszając na przyszłoroczne, kolejne Forum Ochrony Środowiska.
Partnerem medialnym V Forum Ochrony Środowiska był m.in. portal inzynieria.com.
Przeczytaj także: Ekspert – centrum wiedzy na temat wodociągów i kanalizacji jest w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.