Obecnie Sądeckie Wodociągi szukają rozwiązania, które umożliwiłoby im wykorzystanie biogazu do napędzenia silników 54 pojazdów, które znajdują się w ich taborze. Znalezienie właściwego sposobu będzie możliwe m.in. dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu. Jak powiedział dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu: Otwiera się nowy rozdział współpracy ze Spółką Sądeckie Wodociągi. Będziemy prowadzić wspólne badania wykorzystując potencjał uczelni oraz sądeckiego przedsiębiorstwa. Potwierdza te słowa Janusz Adamek, prezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi: Uruchamiamy w spółce jednostkę badawczo-rozwojową, która ma zająć się między innymi energią odnawialną. Szczególnie w tym zakresie liczymy na współpracę z sądecką uczelnią wyższą.

Współpraca pomiędzy tymi podmiotami trwa od dawna, jednak do tej pory ograniczała się do realizacji praktyk i badań studenckich. Aktualnie nacisk będzie stawiany na zdobywanie środków zewnętrznych na prowadzenie badań naukowych.

Jak podkreśla prezes Adamek, odpowiednia infrastruktura oraz zaawansowane technologicznie rozwiązania zastosowane w niedawno wyremontowanych obiektach przedsiębiorstwa zapewnią adekwatne zaplecze do prowadzenia badań. 

Choć spółce wodociągowej zależy na efektywnym wykorzystaniu biogazów ze ścieków, pierwszym wspólnym projektem, którym planują się zająć podmioty jest przygotowanie rozwiązania ograniczającego zużycie energii elektrycznej w stacji uzdatniania wody w Świniarsku - w taki sposób zredukowano już koszty energii elektrycznej w Starym Sączu. 

Przeczytaj także: Innowacyjny projekt Politechniki Krakowskiej i Sądeckich Wodociągów