W Małopolsce obowiązuje już uchwała antysmogowa
Tym samym w całej Małopolsce obowiązuje zakaz spalania najgorszej jakości węgla oraz mokrego drewna i biomasy w piecach i kominkach. Ponadto nowe przepisy oznaczają obowiązek wymiany dziesiątek tysięcy nieekologicznych pieców.
- Przed nami kilka lat wprowadzania tych przepisów w życie. To ogromne wyzwanie. Wierzę jednak, że dzięki wspólnemu wysiłkowi samorządu, wielu organizacji oraz mieszkańców, już najbliższa zima pokaże pierwsze efekty i problem smogu wyraźnie się zmniejszy – mówi, cytowany w komunikacie, marszałek Jacek Krupa.
Jeżeli obecnie w Małopolsce ktoś do ogrzewania wykorzystuje piec, który nie spełnia wymogów emisyjnych co najmniej klasy 3, musi urządzenie wymienić do końca 2022 r. W przypadku używania kotła klasy 3 lub 4 czas na wymianę jest wydłużony o cztery lata. Z kotłów klasy 5 można korzystać bezterminowo. Natomiast nowe kotły instalowane po 1 lipca muszą spełniać wymagania ekoprojektu.
Dofinansowanie na usuwanie starych urządzeń można uzyskać z RPO WM 2014-2020.
Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa będzie obowiązywać mieszkańców miasta do 1 września 2019 r., kiedy to wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Zamiast tego będzie można korzystać z ogrzewania elektrycznego, gazowego lub lekkiego oleju opałowego. W związku z tymczasowymi przepisami obecnie krakowianie nie mogą palić w kotłach, piecach i kominkach miałem, mułami i flotami oraz mokrym drewnem i biomasą (o wilgotności powyżej 20%).
Przeczytaj także: walka ze smogiem. Krakowskie Błonia nie będą koszone
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.