W sierpniu 2015 r. Gaz-System otrzymał pozwolenie na budowę gazociągu Czeszów-Wierzchowice o długości około 14 km i średnicy 1000 mm. Wówczas koszt budowy szacowano na 86 mln zł.

Gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Czeszów-Wierzchowice powstaje w woj. dolnośląskim na terenie gmin Zawonia i Krośnice. Jego celem jest zagospodarowanie nadwyżek gazu z Niemiec, dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.


Ponadto umozliwi połączenie podziemnego magazynu gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska, poprawę niezawodności oraz elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Przebieg gazociągu Czeszów-Wierzchowice [MAPA]

Innowacyjna metoda Direct Pipe po raz pierwszy w Polsce

W ramach budowy tego gazociągu firma PPI Chrobok S.A. po raz pierwszy w Polsce zastosowała technologię Direct Pipe. Łączna długość dwóch przewiertów wykonanych sprzętem marki Herrenknecht AG to 1160 m.

Ze względu na topografię terenu, niekorzystne warunki gruntowe oraz obszary cenne przyrodniczo, zaplanowano aż sześć przekroczeń bezwykopowych o łącznej długości 3,4 km, z czego cztery pozostałe wykonano w technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling).

Direct Pipe (DP) to bezwykopowa technologia instalacji rurociągów stalowych o dużych średnicach (od 30” (762 mm) do 60’’ (1524 mm)) pod takimi przeszkodami jak m.in.: rzeki, kanały wodne, autostrady, drogi, bagna czy obszary chronione.

DP to metoda jednoetapowa, która polega na tym, że jednocześnie z drążeniem otworu przy pomocy specjalnej głowicy mikrotunelowej wprowadzana jest docelowa rura przewodowa. Stosując tę metodę, nie trzeba przygotowywać całego rurociągu w jednym odcinku – można go podzielić na kilka krótszych fragmentów i układać etapami.

Pierwszy projekt z wykorzystaniem technologii DP zrealizowano w Niemczech (Worms) w 2007 r., gdzie pod rzeką Ren ułożono stalowy rurociąg osłonowy o średnicy 48’’ (1220 mm) i długości 464 m.

Gaz-System: kolejne wyzwanie

Obecnie Gaz-System realizuje m.in. budowę gazociągu Hermanowice–Strachocina. W tym przypadku, by gazociąg mógł przebiegać pod ziemią, wykorzystana zostanie technologia kierunkowego przewiertu horyzontalnego HDD na długości blisko 1 km. Przeszkodą jest San, a pod rzeką zainstalowany zostanie gazociąg DN700. Będzie to jeden z najdłuższych przewiertów HDD, jakie realizowane są w ramach rozbudowy systemu gazociągów przesyłowych w Polsce.


Gaz-System S.A. to  firma strategiczna dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zajmuje się transportem paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całej Polski - w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

Przeczytaj także: 28-kilometrowy odcinek gazociągu oddany do użytku