Rozpoczynający się przewiert to jedno z największych wyzwań dla spółki Gaz-System podczas realizacji gazociągu Hermanowice–Strachocina – podkreśla inwestor. Aby gazociąg mógł przebiegać pod ziemią, do pokonywania przeszkód po raz kolejny wykorzystana zostanie technologia kierunkowego przewiertu horyzontalnego HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Tym razem przeszkodą jest rzeka San. Prace nie będą łatwe, ponieważ otwór wiercony jest w skale. Roboty wiertnicze zrealizuje firma ZRB Janicki.

Plac budowy przygotowywano już w lipcu. Prace wiertnicze ruszyły zgodnie z planem. Wykonywanie otworu pilotowego rozpoczęło się w m. Mrzygłód (w gminie Sanok na Podkarpaciu). Docelowo pod Sanem zainstalowany zostanie gazociąg DN700.

W pierwszej fazie wykonywany jest tzw. przewiert pilotażowy dla wykonania rurociągu DN200, który na etapie prac będzie służył jako rewers płuczki, a po zakończeniu posłuży jako rura osłonowa dla linii światłowodowej. W drugiej kolejności zostanie wykonany przewiert pilotażowy pod docelowy gazociąg. Po wykonaniu otworu pilotażowego następuje jego poszerzanie, które odbywa się w kilku etapach z zastosowaniem narzędzi wiertniczych dostosowanych do warunków geologicznych. Po osiągnięciu wymaganej średnicy otworu następuje etap wciągania rurociągu – wyjaśnia Gaz-System.

Jak informuje Tomasz Pietrasieński, rzecznik spółki Gaz-System, od powierzchni do głębokości 6 m znajdują się żwiry i piaski, natomiast poniżej tej głębokości są piaskowce, mułowce i iłowce (o wytrzymałości na ściskanie do 60 Mpa). Gazociąg będzie usadowiony około 30 m poniżej poziomu terenu. Wykonawca prac wiertniczych zmobilizował wiertnicę NORMAG NRI 300 TE o sile uciągu 300 ton oraz 140 kNm momentu obrotowego. Zaplecze płuczkowe wiertnicy ma wydajność 2500 l na minutę.

Przejście bezwykopowe pod Sanem stanowi jeden z elementów budowy gazociągu o długości 72 km, który zostanie wpisany we wschodnią nitkę Korytarza Gazowego Północ–Południe. Rurociąg relacji Hermanowice–Strachocina będzie przebiegał m.in. przez gminy: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

Całkowity koszt inwestycji obejmującej poza budową gazociągu m.in. rozbudowę węzła Hermanowice, budowę odgałęzienia w kierunku Ukrainy, budowę pięciu liniowych zespołów zaporowo-upustowych DN700 8,4 MPa z układami obejściowymi, to około 288 mln zł. Znaczące środki finansowe na realizację tego projektu pozyskane zostały z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – dotacja wynosi ponad 110 mln zł.

Nowy gazociąg wraz z pozostałą infrastrukturą będzie gotowy w 2019 r. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest PGNiG Technologie S.A.

 

Będą kolejne przekroczenia bezwykopowe na budowie gazociągów

W projektach budowy gazociągów przesyłowych od kilku lat obserwujemy znaczący wzrost w zastosowaniu technologii bezwykopowych. Jak powiedział Roland Kośka, z firmy Gaz-System S.A. podczas czerwcowej Konferencji „Inżynieria Bezwykopowa”, która odbyła się w Krakowie, w planach Gaz-Systemu jest również wykonanie przewiertu w technologii HDD na długości 1200 m i średnicy DN1000. Będzie to więc największy projekt realizowany w technologii HDD w Polsce. Co prawda w naszym kraju wykonany został już przewiert na długości 1300 m, jednak wtedy średnica wyniosła DN700. Więcej ->

Ten sam inwestor zdecydował się na wykorzystanie po raz pierwszy w Polsce bezwykopowej technologii budowy rurociągów znanej jako Direct Pipe, która jest połączeniem technologii HDD i mikrotunelowania. Z jej zastosowaniem wykonano dwa przewierty o łącznej długości 1160 m na budowie gazociągu DN1000 Czeszów–Wierzchowice. W planach są kolejne tego typu przekroczenia. Więcej ->

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem spółki jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. Firma odpowiedzialna jest również m.in. za konserwację, remonty oraz rozbudowę instalacji przesyłowych i magazynowych.

Przeczytaj także: Przewiert HDD na kole podbiegunowym