Złoże Miłosław E leży na obszarze projektowym Płotki i zostało udokumentowane w 2015 r. Jego zasoby wydobywalne szacuje się na około 680 mln m3 gazu ziemnego zaazotowanego. Prognozy wskazują, że jego eksploatacja potrwa 18 lat.

W ramach przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez PKN Orlen oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo udało się stworzyć nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną instalację, która wymaga wyłącznie okresowego nadzoru i okresowej konserwacji.

Bieżąca kontrola oraz sterowanie procesem technologicznym odbywa się w sposób zdalny z oddalonej o około 30 km Kopalni Gazu Ziemnego Radlin – czytamy w komunikacie PKN Orlen.

Zadaniem instalacji jest wstępne oczyszczanie gazu, redukcja ciśnienia i niskotemperaturowa separacja płynów złożowych. Potem surowiec przesyłany jest 10-kilometrowym rurociągiem do Ośrodka Produkcyjnego Winna Góra, skąd jest transportowany do dalszego oczyszczenia w Kopalni Gazu Ziemnego Radlin. Potem kierowany jest do krajowej sieci przesyłowej, dzieje się to po dostosowaniu jego parametrów do standardów paliwa gazowego.

Wspólne działania PKN Orlen i PGNiG

W 2016 r. w ramach projektu Płotki PKN Orlen oraz PGNiG uruchomiły wydobycie gazu ze złoża Karmin. W maju br. zakończone zostały natomiast prace wiertnicze w otworze Miłosław-5K/H. Uzyskany przepływ węglowodorów w trakcie testów złożowych potwierdził komercyjne nagromadzenie gazu ziemnego. Rozpoczęcie działań inwestycyjnych w celu zagospodarowania odwiertu i wydobycia węglowodorów  planowane jest na koniec I kwartale 2019 r. – podano w komunikacie.

Projekt Płotki obejmuje cztery koncesje w Wielkopolsce: Kórnik-Środa, Śrem-Jarocin, Jarocin-Grabina oraz Pyzdry. Na ich terenie znajduje się osiem złóż z których prowadzone jest wydobycie na poziomie około 2 800 BOE/D.

Przeczytaj również: "Gaz-System. Jest data oddania gazociągu Czeszów-Wierzchowice"