Trwają przygotowania do budowy gazociągu EUGAL (Europäische Gas-Anbindungsleitung), który na długości 485 km będzie przebiegać od rejonu Morza Bałtyckiego do niemiecko-czeskiej granicy. Rury na potrzeby jego budowy są już produkowane, a pierwsze dostawy na miejsca montażu trafiły 1 września.
Fot. GASCADE Gastransport GmbH
Rury będą przechowywane w kilku różnych punktach na trasie planowanego rurociągu aż do momentu, kiedy możliwy będzie ich montaż. Zgodnie z planem budowa gazociągu powinna ruszyć w połowie 2018 r., a jego oddanie do użytku zaplanowane jest na rok 2019.
W sumie konieczne jest wyprodukowanie około 47 tys. rur. Będą one transportowane koleją do wschodnich Niemiec, a następnie z kilku dworców kolejowych (Lubmin, Drögeheide, Prenzlau) będą rozwożone ciężarówkami do punktów magazynowych.
Rury na potrzeby gazociągu EUGAL mają długość około 18 m, ważą 15 ton, a ich średnica wynosi 1400 mm. Ich producentem jest spółka Europipe.
Spółka GASCADE, odpowiedzialna za budowę gazociągu, ma dostarczyć wszystkie rury w wyznaczone lokalizacje przed rozpoczęciem budowy. Jak podkreśla Ludger Hümbs, główny kierownik projektu, w przypadku tak dużego projektu, jakim jest budowa gazociągu EUGAL, istotne jest, aby wszystkie etapy były doskonale skoordynowane.
Rozpoczęcie budowy rurociągu będzie możliwe po zatwierdzeniu planu, co powinno mieć miejsce w połowie 2018 r. Hümbs mówi, że na razie wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i oczekuje, że wszystkie decyzje zostaną wydane w spodziewanych terminach.
Gazociąg EUGAL
Zgodnie z założeniami gazociąg EUGAL ma się przyczynić do elastycznego zaopatrzenia w gaz Niemiec i Europy, umożliwiając transport błękitnego paliwa we wszystkich kierunkach w Europie. Paliwo płynące tym rurociągiem będzie pochodzić z gazociągu Nord Stream 2, którym gaz z Rosji będzie transportowany do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych. Obecnie funkcjonujący tzw. Gazociąg Północny (Nord Stream) jest zdolny do przesyłu 55 mld m3 gazu rocznie. Celem budowy Nord Stream 2 jest podwojenie mocy przesyłowych. EUGAL ma pełnić podobną funkcję, jak działający gazociąg OPAL, służący do rozprowadzania paliwa z gazociągu Nord Stream.
W sumie planowane są dwie nitki gazociągu EUGAL – jedna o długości 484 km, a druga 329 km. Obie mają przebiegać równolegle na dystansie do Adelsdorf w Saksonii, po czym już jedna nitka ma prowadzić do granicy niemiecko-czeskiej.
Sprawdzą zapotrzebowanie na norweski gaz z Baltic Pipe - dowiedz się więcej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.