- Dzisiejszy wyrok to wyraźne potwierdzenie tego, że przepisy uchwały antysmogowej dla Małopolski są zgodne z prawem. W uzasadnieniu ustnym sędzia wyraźnie podkreślił: każdy mieszkaniec województwa ma prawo żyć w miejscu, które nie szkodzi jego zdrowiu - mówi, cytowany w komunikacie, wicemarszałek Wojciech Kozak.

Urząd podaje, że w Małopolsce co roku z powodu smogu umiera przedwcześnie nawet 4 tys. osób. Przepisy uchwały antysmogowej mają pomóc m.in. w ograniczaniu emisji pyłu PM10 i PM2,5 o ponad 90%.

Co oznacza uchwała antysmogowa?

Od lipca na terenie Małopolski obowiązuje zakaz spalania najgorszej jakości węgla oraz mokrego drewna i biomasy w piecach i kominkach. Ponadto nowe przepisy oznaczają obowiązek wymiany dziesiątek tysięcy nieekologicznych pieców, na co jednak mieszkańcy dostają i czas, i możliwość dofinansowania.

W Krakowie, stolicy Małopolski, obecnie obowiązuje z kolei odrębna formalnie tymczasowa uchwała antysmogowa - pod Wawelem 1 września 2019 r. wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Zamiast tego będzie można korzystać z ogrzewania elektrycznego, gazowego lub lekkiego oleju opałowego.

Uchwała antysmogowa obowiązuje już także na Górnym Śląsku, a kolejnym samorządem, który chce wprowadzić takie przepisy, są władze województwa opolskiego.

Przeczytaj także: kolejne województwo chce uchwały antysmogowej