Gazociąg powstaje w woj. podkarpackim. Przebiegać będzie przez gminy: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok. Umożliwi pełne wykorzystanie mocy podziemnego magazynu gazu w Strachocinie, a także współpracę krajowego systemu przesyłowego z nowym interkonektorem Polska-Słowacja.


Przedsięwzięcie jest ważne także w kontekście planowanej budowy gazociągu Polska-Ukraina. Zawartko podkreśla, że zakończenie tej inwestycji planowane jest na lata 2020-2021.

Jak dodaje wiceprezes, w 2017 r. przesył gazu na Ukrainę zwiększono z 1,5 mld m3 do 1,9 mld m3.

Zawartko, który był gościem III Forum Energetycznego, nie ukrywa, że celem spółki jest pojawienie się w polskim systemie przesyłowym jak największej ilosci gazu, który będzie pochodził z kierunku innego niż rosyjski. - Nasze kluczowe projekty, jakimi są Korytarz Północ-Południe, Baltic Pipe i budowa interkonektorów, podporządkowane są temu celowi - wyjaśniał we Wrocławiu.

W ramach realizacji gazociągu Hermanowice-Strachocina zaplanowano przewiert HDD (Horizontal Directional Drilling) pod Sanem w miejscowości Mrzygłód. Będzie miał długość blisko 1 km. Zakończyło się już wiercenie pilotażowe. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Przeczytaj także: Ukraina gazowym hubem dla Europy?