- Pierwszym, zakończonym już etapem, było wykonanie przewiertu pilotażowego dla rurociągu DN200, który na kolejnym etapie prac służy jako rewers płuczki, a po zakończeniu zostanie wykorzystany jako rura osłonowa dla linii światłowodowej. Aktualnie trwa rozwiercanie głównego otworu do średnicy 711 mm. Kolejnym krokiem będzie rozwiercanie do średnicy 1066 mm, a następnie kalibracja i finalna instalacja gazociągu. Prace są realizowane planowo, a ich zakończenie jest przewidywane na grudzień br. - mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki Gaz-System.

Do wiercenia pilotowego zastosowano świder trójgryzowy o kodzie IADC 537, który był wprawiany w ruch obrotowy (120 obrotów na minutę) za pomocą silnika wgłębnego o średnicy 8 cali.


Przewiert HDD pod Sanem w miejscowości Mrzygłód w gminie Sanok to jeden z najważniejszych etapów realizowanej przez Gaz-System budowy gazociągu DN700 relacji Hermanowice-Strachocina. Docelowo powstanie około 72 km gazociągu.

Budowa geologiczna fliszu karpackiego charakteryzuje się dużą zmiennością warstw, kątów ich upadu i uskoków, dlatego przewiert pod Sanem zaliczany jest do najtrudniejszych. Od powierzchni do głębokości 6 m znajdują się żwiry i piaski, a poniżej piaskowce, mułowce i iłowce (o wytrzymałości na ściskanie do 60 Mpa - dla porównania podobną wytrzymałość na ściskanie posiada beton klasy C 50/60). Gazociąg będzie usadowiony na głębokości około 30 m poniżej poziomu terenu.

Wykonawca prac wiertniczych (firma ZRB Janicki, działająca na zlecenie generalnego wykonawcy PGNiG Technologie S.A.) zmobilizował wiertnicę NORMAG NRI 300 TE o sile uciągu 300 ton oraz 140 kNm momentu obrotowego. Zaplecze płuczkowe wiertnicy ma wydajność 2500 l na minutę.

Gazociąg Hermanowice–Strachocina razem z innymi planowanymi inwestycjami podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski.

O tych planach podczas czerwcowej Konferencji „Inżynieria Bezwykopowa” mówił Roland Kośka z firmy Gaz-System. Więcej przeczytasz TUTAJ

Przeczytaj także: pierwsze w Polsce przekroczenia w technologii Direct Pipe