Jak poinformowała spółka Gaz-System, zakończył się rozładunek kolejnego zbiornikowca LNG, który przypłynął do Polski 8 stycznia 2018 r. Statek ten, zbiornikowiec LNG typu Q-flex, dostarczył ponad 200 tys. m3 LNG. Jak podkreśla spółka, to już 25. metanowiec, który dopłynął do Świnoujścia.

W ubiegłym roku dostawy docierały do terminalu raz w miesiącu, w 2018 r. liczba dostaw się podwoi; w związku z tym wdrażany jest projekt rozbudowy terminalu LNG, który stanowi część kompleksowej strategii rozwoju, opracowanej przez spółkę.

Po rozbudowie istniejącego układu regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, gdzie zachodzi proces zmiany stanu skupienia gazu z płynnego na gazowy, wzrosną moce regazyfikacyjne terminalu z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie - informuje Gaz-System. Takie ilości pozwolą zaspokoić połowę polskiego zapotrzebowania na surowiec.

Ponadto, w ramach rozbudowy powstanie kolejne nabrzeże, które umożliwi realizację nowych usług, tj.: załadunku i rozładunku zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunku LNG typu transshipment (ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym), załadunku jednostek bunkrujących skroplony gaz ziemny oraz bunkrowania gazu ziemnego.

Wydano też spółce Polskie LNG rekomendację dotyczącą rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych, w wyniki których możliwa ma być realizacja przeładunku skroplonego gazu ziemnego do kriogenicznych kontenerów ISO i cystern kolejowych.

Modernizacja terminalu obejmuje również budowę nowej infrastruktury, tj. bocznicy kolejowej wraz z infrastrukturą przeładunkową LNG.

Gaz-System planuje złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: W styczniu transport rosyjskiego LNG do USA