PKN Orlen nabyć ma minimum 53% udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos, przejmując akcje przede wszystkim od Skarbu Państwa, choć pojawiła się też niedawno koncepcja zgodnie z którą PKN Orlen miałby najpierw zakupić warunkowo 32,99% udziałów, a dopiero następnie ogłosić wezwanie dotyczące pozostałych 66% akcji. Na razie podpisano list intencyjny ws. rozpoczęcia tej transakcji. Jak skomentował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, procesy konsolidacyjne na tym rynku [paliwowym – przyp. red.]  trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym, musimy nadrobić zaległości i być gotowym na nowe, stojące przed branżą wyzwania. Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim.

Minister Tchórzewski, pytany o nowe koncepcje procesu konsolidacji, odparł, że list intencyjny wskazuje na to, że chcemy doprowadzić do integracji, a więc sam zakup 32,99 proc. akcji Lotosu przez Orlen nie rozwiązuje tego problemu. Celem jest konsolidacja firmy, a nie tylko zakup tej jednej trzeciej udziałów (...) Dzisiaj jeszcze analizujemy co zrobić, ażeby ta konsolidacja była szybsza. Zaznaczył jednocześnie, że konieczne jest skupienie się na wizji przyszłości firmy, a nie na szczegółach dotyczących układu pomiędzy spółkami.

Musimy patrzeć w przyszłość, a więc nie chodzi o to mnie, jako ministrowi energii aby Orlen kontrolował Lotos, tylko żeby powstała firma, która będzie liderem paliwowym w Europie Wschodniej, która będzie mogła nadawać pewien ton na naszych rynkach nie tylko polskim, ale naszych rynkach sąsiednich – wskazał Tchórzewski.

Szef resortu zauważył też, że dla polskiej gospodarki ważne i korzystne są działania PKN Orlen w Czechach i na Litwie, ale jak podkreślił: Trzeba patrzeć dalej i szerzej; w tej dziedzinie stać nas, aby mieć prawdziwego czempiona. 

PKN Orlen – nowe inwestycje
 


Spółka PKN Orlen ogłosiła przetarg, w wyniku którego powstać ma wstępna koncepcja techniczna określająca możliwości przygotowania i wdrożenia projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka posiada koncesję na realizację inwestycji o maksymalnej mocy 1200 MW.

Grupa Orlen to międzynarodowa grupa kapitałowa należąca do branży paliwowo-energetycznej. Znalazła się w zestawieniu największych firm świata magazynu „Fortune 500”. Spółka od siedemnastu lat jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zarządza sześcioma rafineriami i jedną z największych środkowoeuropejskich sieci paliw (działa na obszarze Polski, Niemiec, Czech i Litwy).

Grupa Lotos – koncern naftowy zajmujący się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Produkuje m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy (w tym do celów opałowych), paliwo lotnicze oraz ciężki olej opałowy. Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19% akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5% udziałów tej spółki.

Przeczytaj także: Orlen czeka na tankowiec z ropą z Iranu