Zawarta umowa jest zwieńczeniem współpracy obu spółek, w ramach której na terenie Stoczni Remontowa S.A. w Gdańsku dokonano ponad 30 bunkrowań paliwem LNG. W realizacji kolejnych działań firmy chcą wykorzystać swoje doświadczenia zarówno w zakresie funkcjonowania rynku LNG, jak i rynku paliw morskich.

Terminal LNG daje nam bardzo szerokie możliwości wykorzystania konkurencyjnego cenowo gazu ziemnego, importowanego z różnych źródeł. Jesteśmy przekonani, że popularność tego ekologicznego paliwa w kolejnych latach będzie rosła. Bunkrowanie statków gazem LNG to nie tylko ekologia, ale także biznes o optymistycznych perspektywach rozwoju dla obu spółek – powiedział , cytowany w komunikacie, Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG S.A.

Mateusz A. Bonca, p.o. prezesa Grupy Lotos zwrócił z kolei uwagę, że firma angażuje się w coraz większą liczbę projektów z zakresu paliw alternatywnych. Znamy polski rynek paliw, także ten dla żeglugi, dlatego współpraca z PGNiG w sprawie handlu LNG wpisuje się w strategię rozwoju naszej grupy kapitałowej. Lotos dąży do uzyskania pozycji lidera we wdrażaniu paliw alternatywnych nowej generacji, do których zalicza się m.in. CNG i LNG.

W styczniu Grupa Lotos i Remontowa LNG Systems podpisały list intencyjny dotyczący budowy pilotażowego systemu dystrybucji LNG. Umowa ta obejmuje projekt, budowę i badania stacji dokującej, która ma długoterminowo utrzymywać bezpieczne parametry techniczne intermodalnych, kriogenicznych zbiorników LNG.

Przeczytaj także: Lotos i Remontowa LNG Systems wybudują nowy system dystrybucji LNG