• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rekomendowana trasa gazociągu Baltic Pipe zaakceptowana

Opublikowano: 20-06-2018 Źródło: Gaz-System

Spółka Gaz-System zaakceptowała rekomendowaną trasę gazociągu Baltic Pipe, który połączy systemy przesyłu gazu ziemnego w Polsce i Danii. Wariant zaproponowała firma Ramboll, która opracowała dokumentację techniczną i środowiskową dla projektu. Trasa liczy w sumie około 275 km i prowadzi przez polskie i duńskie obszary morskie oraz szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną. Ostateczna decyzja w sprawie zapadnie po uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji i pozwoleń.


Rekomendowany przebieg trasy Baltic Pipe został zaakceptowany przez Gaz-System. Fot. katatonia82 / Shutterstock Rekomendowany przebieg trasy Baltic Pipe został zaakceptowany przez Gaz-System. Fot. katatonia82 / Shutterstock

Rekomendacja wykonawcy dokumentacji jest pokłosiem trwających od października 2017 r. badań środowiskowych, geofizycznych i geotechnicznych. Wskazany przebieg został przeanalizowany i porównany z innymi rozważanymi wariantami trasy przede wszystkim pod kątem środowiskowym, technicznym oraz społeczno-ekonomicznym. Oceniono także sposoby prowadzenia przyszłych prac budowlanych, tak aby w jak największym stopniu zminimalizować i ograniczyć oddziaływanie na środowisko i zachować wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji – czytamy w komunikacie Gaz-Systemu.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Teraz spółka musi uzyskać komplet decyzji i pozwoleń we wszystkich trzech krajach, na terytorium których budowany będzie gazociąg. Dopiero potem znana będzie ostateczna trasa przebiegu Baltic Pipe.

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości, a jego roczna przepustowość szacowana jest na 10 mld m³. Celem jego budowy jest umożliwienie transportu gazu ziemnego z Norwegii na rynek europejski. Projekt zakłada budowę rurociągów na dnie Morza Północnego i Bałtyckiego, tłoczni gazu w Danii, a także rozbudowę systemów przesyłowych po stronie polskiej i duńskiej. Oddanie rurociągu do użytku zaplanowano na 2022 r.

Przeczytaj także: Budowa Baltic Pipe rozpocznie się wiosną 2020 r.?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia