• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Za pięć lat Polska zrezygnuje z rosyjskiego gazu?

Opublikowano: 17-05-2018 Źródło: PAP, Gaz-System, www.inzynieria.com

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w świnoujskim gazoporcie skierowano do sejmowej podkomisji.


Za pięć lat Polska zrezygnuje z rosyjskiego gazu? Fot. Oil and Gas Photographer/Shutterstock.
Za pięć lat Polska zrezygnuje z rosyjskiego gazu? Fot. Oil and Gas Photographer/Shutterstock.

W środę odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu. Będziemy mieli jesienią 2022 r. możliwość sprowadzenia do Polski około 17 mld m3 gazu. 7,5 pół poprzez rozbudowany gazoport i do 10 mld przez nowy gazociąg ze Skandynawii – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.


Rozbudowa terminalu w Świnoujściu będzie polegać na: rozbudowie regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, budowie drugiego nabrzeża oraz trzeciego zbiornika LNG (skroplony gaz ziemny), a także budowie bocznicy kolejowej wraz z infrastrukturą przeładunkową. Z kolei gazociąg Baltic Pipe ma mieć od 260 do 310 km długości, umożliwi przesył gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na rynek duński i polski, a także na rynki sąsiednie.

Budowa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe ma rozpocząć się w 2020 r. Z kolei uruchomienie przesyłu gazu zaplanowano na październik 2022 r.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Jak wyjaśnił Naimski, zmiany w tzw. ustawie terminalowej można podzielić na cztery grupy. Pierwsza to te, które prowadzą do „usprawnienia procedur administracyjnych". Druga grupa związana jest z ułatwieniami w procesie uzyskiwania praw do korzystania z nieruchomości przez inwestora. Trzecia dotyczy rozszerzenia katalogu inwestycji, m.in. o nowe gazociągi, stacje regazyfikacyjne i możliwość zmiany przebiegu oraz modernizacji istniejących gazociągów. Czwarta dotyka specyfiki projektu gazociągu Baltic Pipe, w tym przepisów dotyczących jego budowy.

Na pytanie posła Andrzeja Czerwińskiego o rezygnację z rosyjskiego gazu, pełnomocnik odpowiedział, że nie ma w planach, by po 2022 r. pozostał „jakiś  procent” dostaw z Rosji. Naszym założeniem jest, że od 2023 r., po zrealizowaniu naszych inwestycji, będziemy mieli możliwość zapewnienia dostaw gazu dla Polski z zupełnie innych źródeł – powiedział Naimski.

Przeczytaj także: Polska centralnym hubem dla gazu z USA?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia