• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pożar i rozlew LNG w Porcie Gdynia – PGNiG testuje procedury bezpieczeństwa

Opublikowano: 23-09-2018 Źródło: Urząd Morski w Gdyni, PGNiG, Gdynia.pl

W Porcie Gdynia odbyły się ćwiczenia, których celem było wypracowanie standardów bezpieczeństwa podczas bunkrowania statków skroplonym gazem ziemnym (LNG). W trakcie pokazowych ćwiczeń przeprowadzono m.in. akcję ratunkowo-gaśniczą w warunkach pożaru i rozlewu paliwa na lądzie i do wody. Odbył się także pokaz działania urządzeń, które zabezpieczają operację bunkrowania jednostek pływających.


Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. Dorota Nelke / Gdynia.pl Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. Dorota Nelke / Gdynia.pl

Przygotowanie pierwszej w Polsce technologicznej instrukcji bunkrowania statków, która ma być efektem przeprowadzonych ćwiczeń, to pokłosie aktualnych trendów na rynku paliw oraz unijnych regulacji. Według szacunków ekspertów, w najbliższych latach popularność LNG będzie rosła, a europejskie kraje będą coraz bardziej zainteresowane wykorzystaniem tego paliwa w swoim przemyśle i gospodarce.

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. UM Gdynia Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. UM Gdynia

Nie bez znaczenia są też plany Komisji Europejskiej, która do 2050 r. chce całkowicie wyeliminować emisje pochodzące z transportu morskiego. Zdaniem Marcina Szczudły, wiceprezesa PGNiG Obrót Detaliczny, LNG to jedyne rozwiązanie, które pozwoli spełnić aktualne i przyszłe normy emisyjne i jednocześnie zapewnić opłacalność ekonomiczną.

Unia Europejska wydała także dokument, który nakłada na jednostki poruszające się w obszarze SECA (ang. Sulphur Emission Control Areas), tj. m.in. po Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, obowiązek wykorzystania paliw o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1%.

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. Dorota Nelke / Gdynia.pl Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. Dorota Nelke / Gdynia.pl

Zgodnie z dyrektywą w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, najpóźniej do końca 2025 r., w portach morskich powinna powstać odpowiednia liczba punktów bunkrowania LNG, umożliwiając poruszanie się jednostek żeglugi śródlądowej lub statków morskich napędzanych tym paliwem po całej sieci bazowej TEN-T. W przypadku Polski mają to być: Gdynia, Gdańsk, Szczecin oraz Świnoujście – podało PGNiG.


W związku z tymi regulacjami PGNiG ujęło w swojej strategii usługę komercyjnego pobierania paliwa do zbiorników jednostek pływających. Spółka odpłatnie będzie bunkrować statki LNG najpóźniej od stycznia 2019 r.

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. Dorota Nelke / Gdynia.pl Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia. Fot. Dorota Nelke / Gdynia.pl

W organizowanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Urząd Morski w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) ćwiczeniach wzięły udział specjalistyczne jednostki ochrony przeciwpożarowej, które operują na terenie portów oraz stoczni (to m.in. Portowa Straż Pożarna ZMPG, Komenda Miejska PSP w Gdyni oraz Lotos Straż). Działaniami kierowali specjaliści z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego PGNiG – pierwsza w Polsce i czwarta na świecie jednostka, która zainicjowała szkolenia z zakresu bezpiecznego usuwania awarii instalacji i pożarów LNG.

Przeczytaj także: Rewolucja na rynku LNG

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!