• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gazowe połączenie Polska–Litwa: otworzą się nowe możliwości?

Opublikowano: 07-11-2018 Źródło: PAP, inzynieria.com

W maju br. operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Litwy podpisali umowę regulującą prawne, biznesowe i techniczne aspekty inwestycji zakładającej budowę 520-kilometrowego gazociągu DN700. Litewski minister energetyki, Żigimantas Vaicziunas, jest przekonany, iż wraz z realizacją projektu otworzą się nowe możliwości współpracy.


Nowe możliwości rynkowe dla Polski i Litwy. Fot. nostal6ie/Shutterstock Nowe możliwości rynkowe dla Polski i Litwy. Fot. nostal6ie/Shutterstock

Najbliższe trzy, cztery lata otworzą wiele nowych możliwości współpracy w naszym regionie – ocenił szef resortu. Będziemy mieli nowe połączenia gazowe Estonii i Finlandii oraz Litwy i Polski, które zintegrują rynek gazu państw bałtyckich z rynkami Unii Europejskiej, a także Europy Środkowej i Wschodniej – podkreślił.

W jego opinii należy już teraz zastanowić się, w jaki sposób wykorzystane powinny być te możliwości, aby udało się wytworzyć warunki skutecznej konkurencji, a użytkownikom zapewnić maksymalne korzyści. Podstawowym zadaniem wszystkich jest zapewnienie, by nie było żadnych technicznych przeszkód dla międzypaństwowego przepływu gazu. Należy też opracować sprawny i efektywny system współpracy operatorów oraz wymiany gazu.

Vaicziunas zasugerował też, iż pojawić mogą się nowe możliwości dla terminali gazowych Litwy i Polski; współpraca w tym zakresie mogłaby przynieść wiele nowych perspektyw. Już teraz duża część gazu skroplonego z terminalu LNG w Kłajpedzie jest dostarczana do Polski. Sądzę, że partnerstwo jest najbardziej praktycznym i racjonalnym rozwiązaniem, gdyż im większy mamy rynek, tym bardziej jesteśmy atrakcyjnym graczem na rynku LNG – zadeklarowal

Polska strona podziela te nadzieje. Budowa interkonektora Polska–Litwa, jednego z ważniejszych projektów europejskich w obszarze gazowym, jest szansą na przerwanie dotychczasowej izolacji państw bałtyckich od europejskiego rynku gazu. Połączenie to umożliwi integrację tych krajów z konkurencyjnym rynkiem gazu UE, który chcemy wspólnie budować. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, jak poważnie traktujemy ideę regionalnej solidarności energetycznej i budowy wspólnego rynku energetycznego w Unii Europejskiej – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, podczas podpisywania umowy w maju br.

Trasa GIPL w Polsce. Źródło: Gaz-System Trasa GIPL w Polsce. Źródło: Gaz-System

Projekt GIPL (ang. Gas Interconnection Poland–Lithuania) zakłada budowę 357 km gazociągu DN700 MOP 8,4 MPa po stronie polskiej oraz 165 km rurociągu DN700 MOP 5,4 MPa po stronie litewskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Rurociągi przesyłowe ułożone zostaną na trasie od Rembelszczyzny (woj. mazowieckie) do Jauniūnai (dystrykt Širvintos na Litwie, nieopodal autostrady A2). Gazociąg ma umożliwić przesył gazu na Litwę, Łotwę i do Estonii, a także przyczynić się do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Za realizację projektu odpowiedzialny jest polski Gaz-System oraz litewski operator systemu przesyłowego Amber Grid.

Wartość przedsięwzięcia wyniesie około 558 mln EUR. Realizacja inwestycji ma być zakończona w 2021 r.

Przeczytaj także: Czesi liczą na Nord Stream 2

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia