Norweskie Ministerstwo Ropy i Energii zezwoliło spółce PGNiG Upstream Norway AS objęcie ponad 42% udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Wynikiem transakcji ma być zwiększenie wydobycia przez Grupę Kapitałową PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,5 mld m3 rocznie.
PGNiG zwiększy wydobycie w Norwegii. Fot. Sergiy Serdyuk/Adobe Stock
Zgoda norweskiego ministerstwa nadzorującego wydobycie węglowodorów była ostatnim warunkiem potrzebnym do wejścia w życie umowy pomiędzy PGNiG Upstream Norway (PUN) i Equinor zawartej 18 października 2018 r. Jej przedmiotem było nabycie dokładnie 42,38% udziałów w koncesji na złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha na Morzu Północnym. Wartość udziałów to 220 mln USD.
Kupno udziałów w złożu w istotny sposób zwiększy naszą produkcję w regionie, z którego gazociągiem Baltic Pipe planujemy przesyłać gaz do Polski – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG S.A. przy okazji podpisania umowy pomiędzy PUN i Equinor. Projekt Tommeliten Alpha pozwala nam realizować strategię dywersyfikacji dostaw i jest atrakcyjny ekonomicznie.
Dzięki przeprowadzonej akwizycji wolumen wydobycia gazu w Norwegii będzie wyższy o 0,5 mld m3 rocznie przez pierwsze sześć lat eksploatacji złoża. W szczytowym roku produkcji ze złoża wydobytych ma być aż 500 tys. ton ropy naftowej i NGL. Rozpoczęcie wydobycia zaplanowano jednak dopiero na 2024 r.
Udokumentowane zasoby wydobywalne Tommeliten Alpha wynoszą 12,8 mld m3 gazu ziemnego, 5,9 mln m3 (około 5 mln ton) ropy naftowej i 0,5 mln ton NGL. Łączne zasoby odpowiadające udziałowi, który zakupiło PGNiG, to około 52 mln boe. Zdaniem PGNiG, złoże charakteryzuje się możliwością dalszego zwiększenia zasobów.
Poza rozpoczęciem wydobycia ze złoża Tommeliten Alpha, spółka planuje dalsze poszukiwania w obrębie nabytej koncesji.
Wraz z PGNiG prace prowadzić będą inne renomowane i doświadczone firmy z branży paliwowej: operatorem na złożu jest ConocoPhilips (28,26% udziałów), a partnerami Total (20,23%) i Eni Norge (9,13%).
Przeczytaj także: Gaz-System operatorem części Baltic Pipe w Danii
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.