W dniu dzisiejszym oficjalnie uruchamiany przetarg części lądowej terminalu, na którą składa się zwiększenie mocy regazyfikacyjnych, trzeci zbiornik oraz możliwość przeładunku na kolej – powiedział prezes spółki. Przewidujemy, że do końca 2021 r. terminal osiągnie przepustowość 7,5 mld m3. Trzeci zbiornik i możliwość załadunku na kolej będą gotowe w II kwartale 2023 r. – dodał Jakubowski. Inwestycja realizowana będzie w trybie „projektuj i buduj”. 

Jak deklaruje Polskie LNG, to ważny krok w realizacji programu rozbudowy terminalu. Obecnie oferowane są tam dwie podstawowe usługi – regazyfikacja oraz przeładunek na autocysterny. Dzięki rozbudowie terminal zwiększy zarówno zdolności regazyfikacyjne, jak i rozszerzy funkcjonalności przeładunkowe w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania potencjału obiektu oraz stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju rynku w kolejnych latach. Zakres planowanego zamówienia na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu obejmuje trzy projekty, które mają być zrealizowane „pod klucz”.


Plan rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

  1. Projekt SCV, w ramach którego istniejąca instalacja regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego zostanie rozbudowana w oparciu o dodatkowe dwa kompletne wymienniki ciepła typu SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser) o wydajności wysyłkowej maksymalnej około 328 tys. Nm3/godz. gazu wraz z instalacjami towarzyszącymi, umożliwiając tym samym zwiększenie nominalnej mocy regazyfikacyjnej terminalu LNG z poziomu ~5 mld Nm3/rok do ~7,5 mld Nm3/rok;

  2. Projekt Zbiornik – powstanie kompletny nowy zbiornik LNG typu FCT (Full Containment Tank) o pojemności brutto 180 tys. m3 wraz z niezbędnym wyposażeniem i instalacjami umożliwiającymi pełną obsługę nowego zbiornika i jego współpracę z dwoma istniejącymi zbiornikami;

  3. Projekt Kolej – w ramach tego zadania wybudowana zostanie kompletna 3-torowa bocznica kolejowa z rozjazdami i torem dojazdowym wraz z wyposażeniem niezbędnym do obsługi kolejowego frontu nalewczego LNG na cysterny kolejowe i ISO-kontenery. Powstanie 12 stanowisk załadunkowych LNG, dzięki którym terminal uzyska nową funkcjonalność w postaci możliwości załadunku LNG na cysterny kolejowe oraz kontenery ISO w części lądowej.

  4. Budowa nowego nabrzeża – to zadanie będzie przedmiotem oddzielnego postępowania przetargowego. 

Składanie wniosków dot. udziału w przetargu ma trwać do 31 stycznia 2019 r., a do końca I kwartału przyszłego roku będzie można złożyć oferty wstępne. Kolejnym planowanym etapem są negocjacje. 

Przeczytaj także: Gaz-System z koncesją na przesył paliw do 2068 r.