Zainicjowany 2 stycznia br. proces przetargowy zakłada etap prekwalifikacji oferentów, złożenie ofert wstępnych, następnie negocjacje z firmami, które zakwalifikowały się na tzw. krótką listę oraz złożenie ofert ostatecznych, ich ocenę i ostateczny wybór wykonawcy. Termin składania ofert przetargowych jest krótki – upływa 7 lutego br.

Nowe nabrzeże statkowe ma zapewnić terminalowi w Świnoujściu dodatkowe funkcjonalności. Umożliwi m.in. załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG, załadunek jednostek bunkrujących LNG oraz bunkrowanie.

Są to bardzo ważne usługi, wpisujące się w rozwój infrastruktury tzw. Małego LNG (SSLNG – Smal Scale LNG). Dzięki nim Terminal LNG w Świnoujściu odpowie na rosnące zapotrzebowanie rynku, a także stanowi odpowiedź na szereg europejskich regulacji, w szczególności przepisów klimatycznych i środowiskowych, które wymuszają transformację w kierunku paliw niskoemisyjnych – podaje spółka Polskie LNG, która jest operatorem i właścicielem terminalu.

Przedsięwzięcie ma być realizowane w formule „projektuj i buduj”. Wszystkie prace mają być zrealizowane do drugiego kwartału 2023 r.

W planie rozbudowy terminalu, oprócz nowego nabrzeża, jest rozbudowa istniejącej instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego o dwa kompletne wymienniki ciepła typu SCV, budowa nowego zbiornika LNG oraz trzytorowej bocznicy kolejowej z rozjazdami i torem dojazdowym (infrastruktura ma umożliwić załadunek LNG na cysterny kolejowe oraz kontenery ISO).

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia ogłoszono już przetarg na rozbudowę świnoujskiego terminalu. Procedura dotyczy wyboru wykonawcy części lądowej. Oferty w tym przetargu składać można do końca stycznia br.

Przeczytaj także: Polskie LNG ogłosiło przetarg na rozbudowę terminalu w Świnoujściu