Polska Grupa Górnicza (PGG) jest zainteresowana realizacją projektu zgazowania węgla. Prezes PGG, Tomasz Rogala, poinformował, że spółka widzi szansę komercyjnego powodzenia tej inicjatywy.
Realizacja projektu może kosztować 0,5 mld zł. Fot. nito/Adobe Stock
Chcielibyśmy ten projekt realizować, tym bardziej, że wstępne analizy pokazują, że produkt w postaci syngazu i później metanolu po pierwsze ma klienta, bo Polska go importuje; po drugie, ceny za metanol są na tyle wysokie, że uzasadniają tę inwestycję. Poza tym potrafimy przy tym zgazowaniu zagospodarować również śmieci, 10-15% śmieci, więc potrafimy włączyć się aktywnie w program gospodarki w obiegu zamkniętym – powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP) Rogala w rozmowie z Polskim Radiem Katowice. Wyjaśnił, że, aby projekt mógł dojść do skutku, spółka teraz potrzebuje przygotować dokumenty i umowy.
Mając na uwadze politykę dekarbonizacyjną Komisji Europejskiej (KE), w karbochemii musimy poszukiwać przyszłości dla sektora węglowego – zaznaczył prezes.
Analizowany przez spółkę projekt instalacji zgazowania węgla, o zdolności przetwórczej okolo 1,2 mln ton węgla rocznie, realizowany miałby być na terenie jednej z kopalń PGG. Wartość takiego projektu oszacowano na 500 mln EUR.
Polska Grupa Górnicza jako spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła, Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki-Staszic, Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek oraz Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek, a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych sp. z o.o. w Katowicach. 29 grudnia 2017 r. PGG sp. z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną.
Przeczytaj także: Lotos ma trzecią instalację do produkcji wodoru
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.