• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Senat za Baltic Pipe. Rząd mówi już o pływającym terminalu LNG w Gdańsku

Opublikowano: 22-03-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com

Senat nie zaproponował poprawek do ustawy wyrażającej zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. Baltic Pipe. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 83 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że ustawa trafi do podpisu prezydenta.


Baltic Pipe połączy Polskę i Danię. Fot. tenrec/Adobe Stock Baltic Pipe połączy Polskę i Danię. Fot. tenrec/Adobe Stock

Umowa ws. projektu Baltic Pipe została podpisana w Katowicach pod koniec ub.r. Zgodnie z jej zapisami, Gaz-System, tj. polski operator przesyłowy gazu, będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu aż po wybrzeże Danii, do tzw. ostatniego suchego spawu. Kontrakt obejmuje też tłocznię gazu Everdrup na wyspie Zelandia. Jej właścicielem i operatorem będzie duński operator Energinet, jednak Gaz-System będzie partycypował w kosztach jej budowy. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami polski operator w pełni sfinansuje budowę całej podmorskiej częsci gazociągu. 

Ustawa zaaprobowana przez senatorów sprawi, iż prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) będzie mógł zatwierdzić taryfy Gaz-Systemu uwzględniające poniesione przez spółkę koszty na budowę, utrzymanie i eksploatację części gazociągu oraz tłoczni Everdrup.

Planowana trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System Planowana trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim i realizowany już od wielu lat przez Polskę (poprzez spółkę Gaz-System) i Danię (poprzez spółkę Energinet). Eksploatacja nowego rurociągu przynieść ma korzyści całemu regionowi. Zadaniem planowanego, 900-kilometrowego gazociągu, ma być połączenie złóż gazu znajdujących się na norweskim szelfie kontynentalnym z systemem przesyłowym gazu w Polsce. Powstająca infrastruktura to, poza podmorskim gazociągiem międzysystemowym Dania–Polska, terminal odbiorczy, gazociąg złożowy łączący system norweski z systemem duńskim, tłocznia gazu na Zelandii, interkonetory i gazociągi krajowe. 

Uzupełnieniem istniejącej (m.in. terminal LNG w Świnoujściu) oraz budowanej infrastruktury gazowej ma być też, jak informuje Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, pływający terminal gazowy w Gdańsku. Na razie nie podano żadnych szczegółów dotyczących nowego obiektu, choć jak zapewnia Naimski, decyzja jest już podjęta.

Przeczytaj także: Ustawa o strategicznych inwestycjach w sektorze naftowym z podpisem prezydenta

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!