Tylko jeden kraj, przez którego terytorium poprowadzony ma zostać gazociąg Nord Stream 2, nie wydał jeszcze zgody na ułożenie rurociągu – Dania. Duńska Agencja Energii przekazała Gazpromowi, który jest inwestorem projektu, propozycję nowej trasy dla Nord Stream 2. Zaproponowany wariant ma być rozważony w ramach oceny ekologicznej.
Czy budowa Nord Stream 2 będzie przebiegać bez zakłóceń? Źródło: Станислав Чуб/Adobe Stock
Nowa trasa miałaby zostać wytyczona w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii, na południe od wyspy Bornholm. Byłaby dłuższa od poprzednio planowanej o 20 km (160 zamiast 140 km). Nie długość rurociągu jest jednak problemem, a możliwe przesunięcia w harmonogramie gazociągu. Prawdopodobnie nie udałoby się dotrzymać terminu włączenia gazociągu do eksploatacji do końca br.
Ocena ekologiczna nowej trasy może zająć od trzech do sześciu miesięcy; następnie, Dania musi wydać zgodę na ułożenie gazociągu – nawet, gdyby uczyniła to niezwłocznie po zakończeniu oceny ekologicznej nowej trasy, to Gazprom będzie miał jedynie półtora miesiąca na testy i prace przygotowawcze. Zmian w harmonogramie spodziewać można się również z powodu jesiennych sztormów na Bałtyku.
Nord Stream 2 AG nie wycofuje się jednocześnie z procedury uzyskania pozwoleń na budowę na preferowanej przez spółkę, pierwotnej trasie, przechodzącej przez wody terytorialne Danii na południe od Bornholmu, wzdłuż pierwszego gazociągu Nord Stream.
Planowana długość rurociągu to 1200 km, przepustowości 55 mld m3/rok. Służyć ma do przesyłu gazu pomiędzy Rosją a Niemcami. Jego trasa omija naturalne kraje tranzytowe (rurociąg położony będzie na dnie Morza Bałtyckiego), w tym Polskę. Gazprom po uruchomieniu gazociągu ma ograniczyć przesył paliwa zwłaszcza przez terytorium Ukrainy. Inwestorowi w budowie Nord Stream 2 partneruje pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.
Planowany długość rurociągu to 1200 km, przepustowości 55 mld m3/rok. Służyć ma do przesyłu gazu pomiędzy Rosją a Niemcami. Jego trasa omija naturalne kraje tranzytowe (rurociąg położony będzie na dnie Morza Bałtyckiego), w tym Polskę.
Gazociąg może zostać wyłączony spod znowelizowanej niedawno dyrektywy gazowej. Unia Europejska poprzez zmianę regulacji chce zmusić Niemcy i Rosję do negocjacji warunków prawnych i zawarcia międzyrządowej umowy, która musiałaby zostać zatwierdzona przez KE.
Przeczytaj także: Angola: coraz ważniejszy kierunek dostaw ropy naftowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.