Do tej pory inwestycje liniowe były bardzo długotrwałe. Jedna z nich była realizowana 13 lat. W przypadku drugiej nitki ropociągu pomorskiego zaplanowaliśmy, że inwestycja zajmie około ośmiu lat, a po wejściu w życie specustawy zakładamy, że zamknie się to w pięć do sześciu lat, czyli na koniec 2023 r. – powiedział Wodejko.

Rurociąg Pomorski ma długość około 236 km i został zbudowany na terenie trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Umożliwia on rewersyjny transport ropy naftowej na trasie z bazy magazynowej w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem do bazy magazynowej w Gdańsku oraz w kierunku przeciwnym. Może transportować surowiec z Płocka do Gdańska w ilości 27 mln ton rocznie oraz z Gdańska do Płocka: 30 mln ton w ciągu roku.

Budowa ropociągu odbywać ma się w ramach zadania pn. „Budowa rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock–Gdańsk”. Planowana przepustowość rurociągu to 25 mln ton surowca rocznie.

Obecnie inwestycja jest na etapie odbiorów studium wykonalności. Spółka kończy też inwentaryzację przyrodniczą i przygotowuje wybór projektanta.

Celem planowanej inwestycji jest stworzenie infrastruktury o charakterze redundantnym, która zapewni bezpieczeństwo tłoczeń i stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla transportu ropy naftowej na odcinku północnym, niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej – podała spółka.

Rurociąg Pomorski znajduje się obecnie na liście „Projektów wspólnego zainteresowania” (ang. Projects of Energy Community Interest – PECI), czyli strategicznych przedsięwzięć dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Również polski rząd uznał tę inwestycję za istotną i niezbędną dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, wpisując projekt do dokumentu pn. „Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym” z 2017 r.


Ustawa wprowadza szczególne rozwiązania prawne dla przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, wskazanych w załączniku do ustawy, obejmujących:

  1. budowę rurociągu ropy naftowej z Gdańska do Płocka, wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi;
  2. budowę rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych, w celu zmiany przebiegu trasy istniejących rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych albo ich odbudowę, rozbudowę, przebudowę, remont, rozbiórkę lub zmianę sposobu użytkowania wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi;
  3. budowę rurociągu produktów naftowych z Boronowa do Trzebini, wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi;
  4. budowę rurociągu produktów naftowych z Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw Góra – do miejscowości Wielowieś, wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.

Przeczytaj także: Prezydent podpisał umowę dot. Baltic Pipe