Projekt Baltic Pipe otrzymał kolejne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Tym razem Gaz-System podpisał umowę z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA), a środki przekazane zostaną w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. To blisko 215 mln EUR.
Finał projektu Baltic Pipe zaplanowano na jesień 2022 r. Fot. katatonia82 / Shutterstock
W zorganizowanym w Brukseli wydarzeniu uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Arias Cañete, dyrektor generalny ds. energii Dominique Ristori oraz prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Podpisanie umowy było możliwe dzięki decyzji państw członkowskich z 23 styznia br. Wsparcie przyznane zostało w oparciu o drugi konkurs grantowy CEF Energy – zadanie „Prace budowlane dla klastra infrastrukturalnego 8,3 w ramach projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI)”.
Dofinansowanie ma być przeznaczone na wykonanie prac budowlanych w ramach rozbudowy i modernizacji polskiego systemu przesyłowego oraz realizację kluczowego etapu projektu – budowę podmorskiego gazociągu Polska–Dania.
Z punktu widzenia naszego kraju połączenie gazowe między Polską a Danią ma wymiar strategiczny – jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Jednak inwestycja jest korzystna również dla UE, której zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i wzroście konkurencyjności europejskiego rynku gazu – podkreślił Tomasz Stępień.
To nie pierwsze dofinansowanie, jakie przyznano na realizację przedsięwzięcia. W ciągu ostatnich dwóch lat unijnym wsparciem objęto prace projektowe (51,45 mln EUR), natomiast w 2015 r. – studium wykonalności (400 tys. EUR). Do tej pory na wykonanie Baltic Pipe wydano z unijnej kasy 266,77 mln EUR.
Baltic Pipe to strategiczny projekt, którego celem jest utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego w Europie. W ramach inwestycji na dnie Morza Północnego powstaną: gazociąg łączący norweski i duński system przesyłowy gazu oraz rurociąg na dnie Bałtyku, który połączy Polskę i Danię, a ponadto rozbudowane zostaną systemy przesyłowe Danii i Polski i wybudowana tłocznia gazu na Zelandii. Cały nowo powstały odcinek gazociągu będzie miał 310 km długości i 10 mld m³/rok przepustowości. Realizacja projektu ma zostać sfinalizowana jesienią 2022 r.
Przeczytaj także: Prezydent podpisał umowę dot. Baltic Pipe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.