Terminal Port Arthur LNG składać się będzie z dwóch ciągów skraplających, trzech zbiorników magazynowych LNG oraz instalacji umożliwiających eksport około 11 mln ton LNG rocznie. Decyzję FERC z zadowoleniem przyjęły władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. (PGNiG). Powód?

W 2018 r. PGNiG podpisało kontrakt, na mocy którego, począwszy od 2023 r., będzie kupować od Port Arthur LNG, spółki zależnej Sempra Energy, 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie.


Postępy przy realizacji amerykańskich projektów terminali skraplających, w tym pozyskanie przez ich operatorów zgód od regulatorów, są przez PGNiG uważnie monitorowane. Gratulujemy naszym amerykańskim partnerom i jesteśmy usatysfakcjonowani, że projekt prowadzony jest zgodnie z harmonogramem. Już wcześniej zgodę FERC otrzymał jeden z projektów realizowanych przez firmę Venture Global LNG, z którą również podpisaliśmy długoterminowe kontrakty. Obie decyzje przybliżają nas do rozpoczęcia kontraktów na zakup LNG w latach 2022 i 2023 – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. 

Pierwsze ładunki LNG z terminalu Port Arthur mają zacząć wypływać w 2023 r.

Przeczytaj także: Jest zgoda na budowę terminalu LNG w Luizjanie