Ministerstwo Energii, które przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o biopaliwach, postanowiło wprowadzić biometan jako paliwo do produkcji biowodoru.
Magazyn biogazu. Fot. Wolfgang Jargstorff/Adobe Stock
Biogaz, produkowany w biogazowniach, to paliwo bardzo popularne w Unii Europejskiej, gdzie wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji ciepła i energii. W transporcie stosowane jest już na mniejszą skalę (m.in. jako zamiennik sprężonego gazu ziemnego, CNG).
Tak przygotowany biometan może stanowić pełnowartościowy produkt energetyczny i substrat chemiczny, ale również pełnowartościowe paliwo do napędu pojazdów drogowych – tłumaczy resort, wskazując również na to, że europejskie doświadczenia pokazały już wartość oczyszczonego biometanu jako; w całej UE jest on już zatłaczany do niemal 500 biogazowni.
Udział biometanu w produkcji biokomponentów dodawanych do paliw ma też być sposobem na wyprowadzenie Polski na prostą w kwestii realizacji unijnych celów klimatycznych. Produkcja biometanu w oparciu o tzw. substraty odpadowe (tj. m.in. biomasę z odpadów komunalnych) stanowi istotną zachętę do stosowania biometanu w zakresie zapewnienia minimalnego udziału tzw. biopaliw zaawansowanych, które do 2030 r. musi wynosić co najmniej 3,5% – poinformował resort.
Wiceprezes ds. inwestycji i innowacji koncernu Lotosu, Patryk Demski podkreślił, iż w ostatnich latach, dzięki ograniczeniu szarej strefy i wynikającemu stąd wzrostowi popytu na paliwa, nastąpił wzrost zapotrzebowania na biokomponenty, a co za tym idzie, na rozbudowę dedykowanej do nich infrastruktury logistycznej.
Zainicjowana przez Lotos koncepcja wykorzystania wytworzonego z biometanu biowodoru jako komponentu paliw ciekłych w transporcie, ma olbrzymi potencjał dla realizacji w Polsce unijnych celów, gdyż surowcem byłby w głównej mierze biogaz rolniczy, który po oczyszczeniu do biometanu byłby dostarczany do sieci przesyłowej gazu ziemnego – powiedział Demski.
Zapotrzebowanie samej Grupy Lotos mogłoby wynieść do 200 mln m3 biometanu rocznie. Rafineria Lotosu w Gdańsku posiada instalacje, które mogą wytwarzać biowodór z biometanu, ale także produkować paliwa zawierające biowodór.
Przeczytaj także: PERN buduje kolejne zbiorniki paliwa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.