Połączenie PKN Orlen oraz Grupy Lotos nie jest już takie pewne, jak deklarowano dotychczas. Jak wynika z ostatniej wypowiedzi prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, nie wiadomo, czy fuzja dojdzie do skutku. Jedną z przeszkód jest z pewnością powściągliwość Komisji Europejskiej (KE), do której złożono już formalny wniosek o przejęcie kontroli nad Lotosem. Organ oczekuje „głębszych analiz i dalszych rozmów”.
Fot. vegefox.com / Adobe Stock
Dużo jest tematów związanych z synergią z Lotosem, z przejęciem kapitałowym Grupy Lotos; nie wiem, czy to nam się uda. To jest proces bardzo ciężki i trudny. Robimy wszystko, by się to udało – powiedział Obajtek podczas konferencji na konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach, dodając, że spółka nadal zakłada, że do przejęcia kontroli nad Lotosem może dojść jeszcze w tym roku.
Póki co Orlen czeka na decyzję KE, która rozpatruje wniosek o przejęcie przez spółkę Lotosu. Według wstępnych szacunków czas oczekiwania to około pięć, sześć miesięcy. Co w przypadku gdy unijny organ zatrzyma fuzję? Jak powiedział w rozmowie z PAP Biznes prezes Orlenu, nie zatrzyma to współpracy spółek, a Orlen po pewnym czasie złoży zapewne wniosek koncentracyjny do KE. Na ten moment priorytetem ma być przekonanie organu, że fuzja nie jest zagrożeniem dla konkurencyjności polskiego rynku detalicznego.
O fuzji Orlenu i Lotosu mówi się od początku 2018 r. W lutym tego samego roku pierwszy z koncernów oficjalnie potwierdził doniesienia. PKN Orlen podpisał wówczas ze Skarbem Państwa list intencyjny ws. przejęcia kontroli kapitałowej nad Lotosem poprzez nabycie minimum 53% akcji spółki.
PKN Orlen to jeden z największych polskich koncernów paliwowych, działający na sześciu rynkach: w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i Kanadzie. Dysponuje aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie. Jest właścicielem sieci ponad 2800 stacji paliw. Działa także w obszarze energetyki, dysponując przemysłowymi mocami na poziomie 1,9 GWe.
Grupa Lotos zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jej najważniejszą częścią jest rafineria ropy w Gdańsku – drugi pod względem przerobu zakład tego typu w Polsce i największe przedsiębiorstwo na Pomorzu.
Przeczytaj także: Orlen inwestuje w biorafinerię nowej generacji
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.