Od strony kontraktowej jesteśmy w pełni, całkowicie zabezpieczeni, zarówno jeśli chodzi o dostawy LNG, jak i dostawy dla gazu z szelfu norweskiego. Tam PGNiG zwiększa produkcję, uzyskuje nowe koncesje, a także po prostu będzie to uzupełniane kontraktami na szelfie – powiedział Naimski. Jak dodał, seria kontraktów na dostawy LNG do Świnoujścia, które PGNiG już podpisało, jest imponująca.

Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy około 10 mld m3 gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m3 zakontraktowanego gazu rocznie. Umowa obowiązuje do 2022 r.

Z terminalu w Świnoujściu organizowanych jest coraz więcej kursów cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). 10 sierpnia 2019 r., PGNiG zrealizowało 1144. taki transport w tym roku. To wzrost o 24% w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. Była to jednocześnie cysterna nr 5000 wyekspediowana z tego terminalu. Cysterny przewożą LNG sprowadzany z Kataru, Norwegii oraz USA.

ainteresowanie gazem ziemnym rośnie w Polsce bardzo szybko. Dzięki cysternom z LNG możemy dostarczyć paliwo tam, gdzie nie ma infrastruktury przesyłowej albo jest ona niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Skroplony gaz ziemny to sposób na szybką gazyfikację kraju – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

Terminal LNG w Świnoujściu w najbliższym czasie ma być rozbudowany. W planach jest budowa m.in. nabrzeża statkowego, w którego skład wejdą: pomost przeładunkowy LNG, pirs (pomost komunikacyjny i technologiczny) oraz zbiornik retencyjny na ocieki LNG wraz z kanałem dopływowym.

Przeczytaj także: Amerykańskie sprężarki do tłoczni gazu dla Gaz-Systemu