Pierwszy prąd z farmy wiatrowej do polskich wybrzeży popłynie w latach 2021-2022. Instalacja będzie mieć moc 600 MW.
Fot. Pixabay
W 2019 r. rozpocznie się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Instalacja będzie miała moc 600 MW. Pierwszy prąd z farmy popłynie w latach 2021-2022. Wartość inwestycji to ponad 10 mld zł – poinformowała spółka Polenergia S.A., która będzie odpowiedzialna za realizację zadania.
Zakres inwestycji
W ramach przedsięwzięcia powstanie 120 siłowni wiatrowych, które zlokalizowane zostaną 23 km na północ od linii brzegowej (na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w woj. pomorskim). Moc pojedynczego wiatraka będzie wynosić do 5 MW, wysokość każdego to 275 m n.p.m., a średnica śmigła – 200 m. Okres eksploatacji Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III przewidziany jest na 25 lat.
Polenergia jako grupa energetyczna stawia na dywersyfikację swojej działalności zarówno w obszarze energetyki konwencjonalnej, jak i odnawialnej. Jednym z filarów rozwoju spółki są bardzo perspektywiczne projekty farm wiatrowych na Bałtyku, które cechują się wysoką stabilnością i wpisują się w strategię energetyczną Polski oraz nowe regulacje prawne. Wydanie pierwszej decyzji środowiskowej, to kamień milowy w procesie realizacji tych projektów. Łączna moc planowanych farm wynosi 1200 MW, czyli 3-krotnie więcej niż moc projektów farm wiatrowych na lądzie, których realizacja w związku z wejściem nowych przepisów została zawieszona. Oczekujemy, że jeszcze w tym roku oba nasze projekty na Bałtyku będą miały wydane decyzje środowiskowe – powiedział Jacek Głowacki kierujący pracami zarządu Polenergii.
Spółka może rozpocząć prace projektowe nad inwestycją dzięki decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.