W październiku rozpocznie się rozbiórka starego, bo wybudowanego w latach 70. ubiegłego stulecia, komina Elektrociepłowni w Łęgu. Prace potrwają do maja 2017 r. W tym celu na konstrukcji zostaną zbudowane dwie platformy. Jedna z nich znajdzie się wewnątrz komina, a druga wokół szczytu budowli. Obie będą opuszczane wraz z postępem rozbiórki. Na wewnętrznej platformie zostanie umieszczona minikoparka, która będzie sukcesywnie cięła żelbeton i zrzucała go do wewnątrz budowli. Około 7 tys. ton gruzu, które powstanie w wyniku rozbiórki, zostanie przetransportowane do utylizacji. Od wysokości 25 m komin będzie burzony z ziemi.

Rozbiórka komina stała się możliwa dzięki przeprowadzonym przez spółkę EDF Polska inwestycjom na terenie krakowskiej elektrociepłowni. W ostatnich latach powstały tu instalacje odsiarczania i odazotowania spalin. Wybudowany został również 120-metrowy komin. Dzięki prowadzonej modernizacji, elektrociepłownia spełnia najbardziej rygorystyczne normy unijne wynikające z dyrektywy IED.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności

Symboliczne rozpoczęcie burzenia komina krakowskiej elektrociepłowni zainaugurowało obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności, który obchodzony jest w dniach 16-22 września br. Hasło tegorocznej kampanii to „Zrównoważony Transport. Silna gospodarka”. Akcja ma za zadanie zachęcić ludzi do przeanalizowania kosztów transportu, jakie ponoszą oni sami oraz całe społeczeństwo. Kampania ma także pomóc mieszkańcom w wyborze najbardziej opłacalnej formy dojazdu do pracy, szkoły, na zakupy – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.