Inwestycja związana jest jednym z elementów walki sosnowieckiego samorządu z niską emisją. Władze Sosnowca planują wydać ponad 170 mln zł na działania dotyczące ograniczenia niskiej emisji. Te fundusze zostaną przeznaczone na termomodernizacje (budynki na osiedlu Juliusz zostały jej poddane w zeszłym roku), zakupy niskoemisyjnych autobusów oraz na modernizacje systemów ogrzewania i ulicznego oświetlenia.

Dzisiaj można powiedzieć, że jesteśmy zupełnie w innym miejscu, niż gdyby spojrzeć na tę dzielnicę kilkanaście miesięcy temu - z dumą opowiadał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, przed podpisaniem umowy Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych (MZZL) ze spółką ZEC Katowice na dostawy ciepła. I dodał: Bardzo się cieszę z tego kolejnego etapu - wprowadzenia uciepłownienia do budynków.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z centralnego ogrzewania już od grudnia br.; później ma nastąpić demontaż starych, tradycyjnych pieców.


Jak podkreśliła dyrektor sosnowieckiego MZZL, Joanna Sekuła, to pierwszy projekt PPP w Polsce dotyczący energomodernizacji w sektorze mieszkaniowym; wszystkie do tej pory wykonane projekty dotyczyły budynków użyteczności publicznej.


Prywatny partner wykona na osiedlu Juliusz instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także węzły i olicznikowanie - wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią.

Do sieci centralnego ogrzewania zostało też wpiętych już 26 innych budynków wielorodzinnych, w planach jest przyłączenie kamienic w ścisłym centrum miasta.  

Przeczytaj także: Próba ciśnieniowa kotła elektrociepłowni w Zabrzu