W Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) zainstalowano turbiny wiatrowe. Urządzenia będą pełnić funkcję awaryjnego generatora energii dla uczelni. Pomiary prowadzone na stanowisku wiatrowym posłużą naukowcom do dalszych badań nad wykorzystaniem silników w przestrzeni miejskiej.
Kraków: AGH uruchomiła turbiny wiatrowe. Fot. AGH
Turbiny o pionowej i poziomej osi obrotu zostały zamontowane na podeście technologicznym Centrum Energetyki AGH na wysokości siódmego i ósmego piętra. Ich głównym przeznaczeniem jest generowanie energii, która będzie wykorzystana do zasilenia sieci uczelni w razie awarii.
Jedno urządzenie, przy sprzyjających warunkach wiatrowych, może generować do około półtora kilowata mocy. W razie wyłączenia bądź awarii zasilania sieciowego, wiatraki mogą zasilać wybrane systemy budynków – tłumaczy, cytowany w komunikacie, prof. Mariusz Filipowicz z Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego AGH.
Dodatkowo, zainstalowane w turbinach urządzenia pomiarowe pozwolą zebrać dane dotyczące parametrów przepływu powietrza w ich otoczeniu, drgań przez nie wytwarzanych, generowanej mocy czy zmiennych meteorologicznych oraz natężenia hałasu.
Z obiektami połączone jest laboratorium, w którym naukowcy na bieżąco monitorują pracę turbin. Dzięki temu możliwa jest sprawna ocena stopnia wykorzystania energii wiatru i zachowania strumienia powietrza w pobliżu urządzeń. Wyniki badań naukowcy opracują w formie zaleceń dotyczących możliwości wykorzystania korzystnych stref do budowy turbin elewacyjnych w przestrzeni miejskiej.
Branża miejskich turbin wiatrowych w Polsce dopiero raczkuje (obiekty o wiele częściej instalowane są poza terenami zabudowanymi). Wzorem w sektorze miejskich stanowisk wiatrowych są dla krakowskich naukowców Dubaj i Londyn, gdzie działania tego typu są realizowane na większą skalę.
AGH wychodzi naprzeciw globalnym trendom w sektorze odnawialnych źródeł energii, rozwijając badania nad miejskimi turbinami wiatrowymi. Naszą instalacją chcemy zainteresować osoby oraz instytucje wdrażające programy rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto budynki takie mogą być po prostu ciekawe architektonicznie – dodaje prof. Filipowicz.
Przeczytaj także: Największa farma wiatrowa w Danii ma produkować "najtańszą" energię na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.