W ramach programu producenci energii ze źródeł odnawialnych będą mogli liczyć na pomoc państwa. Wsparcie opierać się będzie na systemie aukcji. Ich dwie rundy odbyły się już w grudniu 2016 r. i czerwcu br., kolejne będą rozłożone w czasie i zorganizowane do 30 czerwca 2021 r.

Dodatkowo, małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500 kW będą mogły skorzystać z taryf gwarantowanych, z kolei większe moce – z premii dopłacanej do ceny rynkowej energii elektrycznej. Premia zostanie wypłacona w przypadku, gdy cena rynkowa energii elektrycznej w najbliższych latach wyniesie mniej niż cena zgłoszona na aukcji. Ma być to gwarancja zwrotu z inwestycji.

Decyzja Komisji Europejskiej otwiera możliwość racjonalnego kształtowania miksu energetycznego i wykorzystania naszego potencjału OZE – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski. To dobry sygnał dla polskiego rynku – dodał.

Z kolei Margrethe Vestager, komisarz, która odpowiada w Unii Europejskiej za politykę konkurencji, dodała, że polski program nie tylko zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym, ale tez umożliwi przejście do niskoemisyjnej produkcji energii.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, polski program wsparcia energii ze źródeł odnawialnych finansowany jest z dodatkowej opłaty nałożonej na konsumentów energii. Polska zgłosiła też KE plany zmniejszenia obciążeń finansowych, które nałożone są na przedsiębiorstwa w niektórych energochłonnych sektorach – mają one docelowo korzystać z niższej opłaty. Celem jest zapewnienie im globalnej konkurencyjności.

Ministerstwo Energii przygotowuje obecnie nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawarte w niej regulacje wpłyną na realizację unijnych zobowiązań w zakresie energii i klimatu, a także umożliwią utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki. Pozytywna decyzja KE przyspieszy proces legislacyjny – ustawa trafi teraz do Rady Ministrów, a następnie pod obrady parlamentu.

Zgodnie z unijną dyrektywą 2009/28/WE dotyczącą OZE, wszystkie państwa członkowskie mają do 2020 r. zwiększyć udział zielonej energii w końcowym zużyciu energii brutto. Cel Polski to 15%. W ubiegłym roku zużycie to wynosiło 11,3%.

Przeczytaj także: Udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce niższy niż rok temu