Jak czytamy w komunikacie, brak instalacji wewnętrznych to jedna z głównych barier uniemożliwiających podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej w centrum Wrocławia. Tymczasem jest to najskuteczniejszy sposób walki ze smogiem, z którym Wrocław – jak wiele polskich miast – walczy intensywnie od kilku już lat.

Zaproponowane rozwiązania w ramach pakietu antysmogowego mają zwiększyć liczbę mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego. Przyłączając kolejne budynki, likwidujemy indywidualne kotłownie, piece i kominy, co przekłada się znacząco na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

W ramach pakietu firma sfinansuje budowę przyłącza w całości, nie pobierze opłaty przyłączeniowej, a ewentualne koszty związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na raty. Powstanie także kompendium wiedzy na temat przedsięwzięcia, a do mieszkańców wysłani zostaną konsultanci, którzy doradzą, jak uzyskać dofinansowanie na taką instalację.

Programem zostanie objęte przede wszystkim śródmieście – Fortum deklaruje, że przyłączy do miejskiej sieci każdą nieruchomość, która posiada instalację grzewczą lub jest ona w trakcie realizacji.

Mieszkańcy, którzy złożą wniosek o udzielenie im wsparcia przy instalacji, mogą liczyć na to, że przyłącze powstanie w ciągu maksymalnie 12 miesięcy.

Fortum jest sprzedawcą gazu i prądu, jednym z najważniejszych dostawców czystej energii w Polsce. W kraju działa od 2003 r. Jest właścicielem trzech elektrociepłowni (Częstochowa, Zabrze, Bytom) oraz ponad 800 km sieci ciepłowniczej. Firma obsługuje mieszkańców Częstochowy, Płocka i Wrocławia.

Przeczytaj także: W Krakowie kolejne mandaty za spalanie odpadów w domowych kotłach