PGE Energia Ciepła chce być partnerem samorządów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach ciepłownictwa oraz finansując niezbędne inwestycje. Efektem naszych działań ma być model współpracy, zapewniający wzajemną satysfakcję, korzyści operacyjne i środowiskowe, co jest dowodem realizacji Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE  – mówi, cytowany w komunikacie, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.

Projekt rozwoju systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu jest elementem szerszego planu współpracy PGE Energii Ciepła z samorządami z całej Polski. Cel to modernizacja lokalnych systemów ciepłowniczych oraz budowa nowych źródeł kogeneracyjnych, umożliwiających mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego.

W interesie miasta jest stworzenie najlepszych warunków służących zaopatrzeniu w energię, rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej, poprawę jakości powietrza w tym jakże ważne ograniczanie niskiej emisji – dodaje prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.


Prezydent miasta zapewnił, że przyszłe inwestycje nie wpłyną negatywnie na cenę lub usługę dla mieszkańców. Pamiętajmy, że Unia Europejska chce, żeby Polska do 2050 r. odeszła zupełnie od węgla. Jest to zaledwie 30 lat. W związku z tym, jeżeli nie rozpoczniemy teraz właściwej współpracy, to naprawdę będziemy mieli problem w przyszłości – przypomniał Ryszard Nowak.

Realizacja projektu w Nowym Sączu będzie możliwa po przeprowadzeniu szczegółowej analizy technicznej. Zasady dalszej współpracy zostaną określone odrębną umową.

Tego typu list PGE Energia Ciepła podpisała także z burmistrzem Wadowic oraz zarządem gminnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Termowad. Do końca roku planowane jest parafowanie kolejnych.

Rozwój infrastruktury ciepłowniczej to elementem Strategii Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030, ogłoszonej w grudniu 2017 r.

Przeczytaj także: Nowa elektrociepłownia w Zabrzu. Wkrótce koniec prac budowlanych